Konya'da rehabilitasyon merkezlerinin tarihsel gelişimi ve örnek bir kurumun incelenmesi: Özel Atak Aday Özel Eğitim Okulu- Rehabilitasyon Merkezi
The historic progress of rehabilititaion centers in Konya and a research of a model institute: Private Atak Aday Personal Education School Rehabilitation Center
  1. Tez No: 348757
  2. Yazar: FADİME MELTEM YAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma Konya'da Rehabilitasyon Merkezleri'nin (Özel Eğitim) tarihsel gelişimini belirtip, bununla beraber örnek bir kurum olarak Özel Atak Aday Özel Eğitim Okulu'nu tanıtmaktadır. Araştırmada tarihsel yöntem kullanılarak, literatür taramasına dayalı betimlemeler yapılmıştır. Eğitim sistemimizin son yıllardaki en önemli gelişmeleri arasında özel eğitim hizmetleri ile rehberlik ve psokolojik danışma hizmetlerinin ülke geneline yayılması ve yeni imkanların sağlanması yer almaktadır. Günümüzde eğitimden beklentiler her geçen gün daha da artmakta, eğitim faaliyetlerinde
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explain the historic developmentof the Rehabilitattion Centers (Personal education) in Konya and to present the Private Atak Aday Personal Education Scholl as a model. Historic method is used in the research and descriptions are made which are based on the literature searching. We can show the spreading of private education facilities and guidance and psychological consultation facilities throughout the country, and supplying new possibilities among the most important developments is our education system in recent years. These days, the expectations from the education are rising day by day and it's emphasized that