Turkey and Greece in the 21st century: A survey of socio-political and economic relations in a period of rapprochement
21. yüzyılda Türkiye ve Yunanistan: Yakınlaşma döneminde sosyo-politik ve ekonomik ilişkilere dair bir inceleme
- Tez No: 348779
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez Türk-Yunan ilişkilerini tarihsel bir perspektif içerinde değerlendirmektedir. İkili ilişkilerin geçmiş, şimdiki zaman ve geleceği, sosyo-politik ve ekonomik-fınansal boyutlarıyla incelenmektedir. Türk-Yunan ilişkilerinin 1821'den buy yana gelişimini, iki ülke arasındaki başlıca sorunlu alanları içeren bölüm takip etmektedir. Başlıbaşına önem arzeden Kıbrıs konusu ayrıca değerlendirilmektedir. Geçmiş dönemlerde yaşanan yakınlaşma çabaları ve 1999 depremlerinden sonra başlayan yakınlaşma süreci bir bütün olarak devam etmekte olan yakınlaşma sürecine temel teşkil etmektedir. Modern zamanlarda ekonomik-fınansal ilişkilerin sosyal ve politik hayatla içiçe geçtiğin gözlemliyoruz. Türk- Yunan ekonomik ve fınansal işbirliğinin kalıcı yumuşama ve yakınlaşma sürecine büyük katkısı olmaktadır. Tez'de bahsi geçen rakam ve tablolar konunun uzmanı kişilerin görüşleriyle daha da anlam kazanmaktadır. Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Türk- Yunan İş Kurulu Başkanı Sn.Selim Egeli ile yapılan röportaj, Türk-Yunan ilişkilerinin bu minvalde kattettiği mesafeyi ve aşamalarını göstermesi açısından önem taşıyor.Sonuç olarak, komşu ülkelerin geçmişte yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, iletişim içerisinde işbirliği yaparak, daha iyi ve güzel bir geleceğe ulaşmalarının mümkün ve sürdürülebilir olması için başlıca kriterin karşılıklı anlayış ve çaba olduğu açıktır. Ekonomik ve fınansal ilişkilerdeki gelişmenin bu süreci başarıya taşıyan en basit ve üretken yöntem olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkish-Greek relations within a historical chronology. The past, present and future of bilateral relations are analyzed thoroughly by employing socio¬political as well as economic-financial aspects. The historical background of Turkish-Greek relations from 1821 onwards is characterized by everlasting problem areas between the two states. Cyprus, which requires special attention, is evaluated individually. Taking into consideration the past examples of Turkish-Greek rapprochement efforts, the final, post- earthquake rapprochement process lays the foundation of an on-going détente process. In modern times, economics and finance are increasingly intertwined with the social and political aspects of life. The economic and financial aspects of Turkish-Greek relations are demonstrated as a major example of sustainable rapprochement efforts. The figures and evaluations are further enhanced with the views of an opinion leader. An interview with the President of the Turkish-Greek Business Council Chairman, Mr. Selim Egeli, shows us the evolution of bilateral relations from an economic perspective.Finally, we come to the conclusion that irrespective of their troubled past, neighbors ought to cooperate and negotiate for a better future. This could be possible and sustainable only with a collective understanding and effort. Economic and financial relations are the simplest and most productive methods for this rapprochement process.