Mikro elektro-mekanik sistemler ve Türkiye için MEMS teknoloji öngörüsü
Micro electro-mechanical systems and MEMS technology foresight for Turkey
- Tez No: 348794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
TÜBİTAK ?2023 Dünyasında Türkiye? çalışma raporunda belirtildiği üzere, gelecekte teknoloji alanında dünyadaki temel eğilimlerden ve sanayideki itici güçlerden olması beklenen teknolojilerden biri de Mikro Elektro-Mekanik Sistemler (MEMS)'dir. Bu nedenle Türkiye'de MEMS konusunda geleceğin şekillendirilmesi amacıyla, Vizyon 2023 öngörüleriyle paralel kılınacak öngörü ve buna bağlı strateji oluşturma çalışmalarının yapılması büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada Türk Savunma Sanayii ve ülkeye bilişim teknolojileri, tüketici elektroniği, havacılık, savunma, telekomünikasyon, tıp ve otomotiv gibi bir çok sektörde atılım yapma imkanı sunması beklenen, son yıllarda dünyada pazar büyüklüğü hızla artan MEMS konusunda bir teknoloji öngörüsü ve bu sistem ve teknolojilerin bu sektörlerde uygulamaları üzerine bir araştırma yapılmıştır. Çalışma kapsamında izlenen yöntem, elde edilen bulgular ve ulaşılan sonuç detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is stated in TÜBİTAK work report ?Turkey in the World of 2023?, Micro Electro-Mechanical Systems (MEMS) is expected to be one of the prones in the world in technology field and one of the pushing power in the industry. For this reason, to shape the future of Turkey in the field of MEMS, foresight and strategy making studies which are parallel to Vizyon 2023 foresights are very important.In this study, a technology foresight and a study of applications in several sectors are performed in the field of MEMS which has an increasing market growth in the world and which is expected to provide opportunities in IT, consumer electronics, aviation, defense, telecomunication, medicine and automotive industries. Process followed during the study, findings and results reached at the end of the study are discussed in detail.