Ankara'daki teknopark firmalarının teknopark içerisindeki işbirliği uygulamalarının teknoloji transfer performansları üzerine etkisi
The effect of collaboration applications of the firms located inside technoparks in Ankara, on their technology transfer performances
  1. Tez No: 348793
  2. Yazar: TAYFUN ERÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL EVCİ, DR. ALİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırmanın amacı, teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmaların, teknopark içerisinde uyguladıkları işbirliklerinin teknoloji transfer performansları üzerindeki muhtemel etkilerini tespit ederek, söz konusu işbirliği türlerinden hangisi veya hangilerinin diğerlerine göre etkili olduğunu ve bu etkilerin firma teknoloji transfer performansına sağlayacağı katkıların neler olduğunu bir model üzerinde ampirik olarak irdelemektir.Literatürde henüz ampirik olarak incelenmeyen bu etkinin ölçülmesi amacıyla, teknopark firmalarının işbirliği düzeyleri ile teknoloji transfer performanslarını ölçecek gerekli ölçekler geliştirilmiştir. Ayrıca firmaların teknopark içerisinde uyguladıkları işbirlikleri ile teknoloji transfer performans seviyeleri tespit edilerek araştırma kapsamında tartışılmıştır.Türkiye'de bulunan teknoparklarda aktif olarak faaliyette olan 1730 sanayi firmasından 697'sinin Ankara ilinde bulunması nedeniyle, saha araştırması Ankara ilindeki beş teknopark bünyesinde faaliyet gösteren 151 firmanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması sürecinde, anket ile veri toplama yöntemi kullanılmıştır.Araştırma amaçlarına ulaşılmasında, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, tek yönlü varyans analizi ve regresyon analizi gibi çeşitli nicel yöntemlerden yararlanılmıştır. SPSS 19.0 paket programı yardımıyla gerçekleştirilen analizler neticesinde, tanımlayıcı istatistiklere, farklılaşma testlerine ve de teknopark içi işbirliklerinin teknoloji transfer performansı üzerindeki etkilerine ilişkin çok sayıda bulgu elde edilmiştir.Analiz neticesinde, teknopark içi işbirliklerinin teknoloji transfer performansı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu basit regresyon analizi ile tespit edilmiştir. Bu tespit neticesinde, teknopark içerisinde uygulanan işbirliği uygulamalarından hangisi veya hangilerinin teknoloji transfer performansını daha fazla etkilediğinin tespit edilmesi amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz neticesinde, Teknopark Yönetimi ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ile Aracılık İşbirlikleri, Firma-Firma Ar&Ge ve İnsan Kaynaklarına İlişkin İşbirlikleri, Ünivesite ile Ar&Ge ve İnsan Kaynaklarına İlişkin İşbirlikleri ve Gayri Resmi İşbirliklerinin Teknoloji Transfer Performansını pozitif yönde etkilediği tespit edilirken, Tüm Aktörler ile Altyapı Kullanımına İlişkin İşbirliklerinin ise beklenmedik bir şekilde negatif yönde etkilediği, Üniversite ile Eğitime İlişkin İşbirliklerinin anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir.Bu istatistiksel bulgulara ilave olarak, açık uçlu soruya verilen yanıtlar değerlendirilerek araştırma sonuçları tartışılmış, gerek teknopark bünyesinde faaliyet gösteren aktörlere, gerekse daha sonraki dönemlerde yapılacak araştırmalara yol göstermesi amacıyla araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine that which collaboration type or types are superior than others and what are the contributions of these effects on firm technology transfer performance by determining the probable effects of collaboration types implemented by firms operating within technoparks.In order to measure the effect which has not been studied empirically in the literature, surveys have been developed to measure the collaboration levels and technology transfer performance of firms within technoparks. Furthermore, the collaboration levels implemented by firms within technopark and technology transfer performance levels of firms are also discussed on the scope of research.Because of the 697 of 1730 firms within technoparks of Turkey are located in Ankara, field research was carried out with the participation of 151 firms operating within five technoparks located in Ankara. During the field research process, the survey data collection method was used.Achieving the objectives of the research, quantitative methods such as validity and reliability analysis, one way anova and regression analysis were used. As a result of analysis performed by using SPSS 19.0 package program, numerous findings were obtained about descriptive statistics, differentiation tests and the effects of collaborations within technopark on technology transfer performance.As a result of the analysis, it has been identified by simple regression analysis that collaborations within technopark has a positive and significant effect on technology transfer performance. After the identification of this finding, multiple linear regression analysis was performed to determine which one or ones of the collaboration types have more effect on technology transfer performance. As a result of the analysis, it has been identified that while the intermediary collaboration with technopark management and TTO, collaboration about R&D and human resources between firms, collaboration about R&D and human resources with university and informal collaborations have a positive and significant effect on Technology Transfer Performance, collaboration on the use of infrastructure has a negative effect and collaboration about education with university has no significant effect.In addition to these statistical findings, research results are discussed by evaluating the responses to the open ended question and recommendations were presented for actors operating within technoparks and for researchers to guide their research which will be done in later periods.