HAMAS: Bir terörist örgütün siyasal partileşmesi
HAMAS: Politicisation of a terrorist organization
- Tez No: 348803
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Günümüzde şiddet, fiziksel olmanın yanında manevi şiddet olarak ifade edilebilecek bir tarzı da içinde barındırmaktadır. Topyekün savaşların yerini çatışmalara bıraktığı günümüz dünyasında, savaş yapmanın zorlaştırılması, bu süreçteki etkenlerden biri iken, fiziksel şiddetin değerler ve yasalar tarafından baskı altına alınması da diğer bir faktördür.Şiddetin siyasal alanda belirli amaçlara ulaşmak için meşru zemindeki araçların istenen sonucu yaratmaması, dava için halk desteğinin bu yolla sağlanamaması nedeniyle başvurulması olarak ifade edilebilecek siyasal şiddette, istenilen sonucu ürettiği sürece şiddete başvurulduğu için şiddet araçsaldır. Diğer taraftan, meşruiyet sorununun, siyasal amaçlara zarar vermeye başlaması, şiddet kullanımının sorgulanmasına neden olur.Bu çalışmada; şiddet, siyasal şiddet ve şiddetin siyasallaşmasına yönelik teorik bir çerçeve çizilerek, amacına ulaşmak için şiddeti kullanan bir örgüt olan HAMAS-İslami Direniş Hareketi'nin tarihsel süreç içerisinde şiddet-siyasallaşma eğilimlerine etki eden faktörler analiz edilmiştir. Birey, toplum, devlet ve sistem düzeyinde bu süreci etkileyen faktörler ele alınarak, etki düzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, violence is comprised of pysical and psychological voilence. Total wars are mostly replaced by conflicts today, and while obstructing war conditions is one of the factors affecting this process, suppressing physical violence with values and laws appears to be the other factors.Use of violence in political arena when legitimate tools does not provide the expected results, not provide the public support, is called as political violence. In this process, violence is used as a tool as long as it provides the expected results. On the other hand, when the legitimacy issue political goals, use of violence is questioned.In this study; a theoretical framework will be comprised of violence, political violence and politicisation of violence; the factors affecting tendency towards violence versus politicisation of HAMAS-Islamic Resistance Movement, an organization using violence as a tool in accomplishing its goals, will be analysed in historical perspective. Factors affecting this process, their level of influence will be evaluated in individual, state and system level.