PKK terör örgütünün internet siteleri aracılığıyla yaptığı propaganda faaliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of PKK terorist organisation's propaganda activities on web
- Tez No: 348831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Örgüte müzahir ve pek çoğu yurt dışı kaynaklı yayın yapan yüzlerce internet sitesinde yapılan propagandaların temelinde dil birliği, tarih birliği, kültür ve kimlik birliği, Türk hükümeti ve silahlı kuvvetleri aleyhine ve sözde Kürt milleti önderliği lehine iddialar bulunmaktadır. Bu propaganda ile etnik kimlikten yola çıkarak siyasi amaçlara ulaşmak amaçlanmaktadır. Tezimizde bu tehlikeli gidişat ele alınmaya çalışılmış ve alınabilecek önlemler üzerine düşünmenin önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the basis of propagandas, most of which are abroad originated internet, the unity of history, language, culture and identification can be found and also the claims against the Turkish government and armed forces but the claims for the leadership of so-called Kurdish nation. By starting from ethnic identification, they want to reach political purposes. In our thesis, it is tried to handle these dangerous course of events and to expose the importance of thinking about precautions be taken.