Corporate investment and cash flow sensitivity: Evidence from Turkey
İşletmelerin yatırım ve nakit akım duyarlılığı: Türkiye üzerinde bir çalışma
- Tez No: 348848
- Danışmanlar: DOÇ. BERNA KIRKULAK ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mali kısıtlamalar ve şirketlerin yatırım kararlarının etkilerini anlamak, makroekonomi ve mikroekonomi alanlarının araştırmasında önemli bir konudur. Makroekonomi açısından bakıldığında, mali kısıtlamaların yatırım kararları üzerinde etkisinin tanımlanması, para politikasının reel ekonomiyi etkileme mekanizması hakkında önemli bilgiler sağlar. Mikroekonomi alanında, mali kısıtlamaların etkilerini anlamak, firmaların kurumsal finansman davranışlarını ve firmalarda firma faaliyetlerinin heterojenliğinin öneminin anlamasına katkıda bulunur. Bu çalışma, 2009-2012 periyodu için Türk imalat sanayindeki firma-düzeyi veri setini kullanarak ve farklı ampirik stratejileri ve ekonometrik teknikleri uygulayarak, mali kısıtlı ve kısıtsız Türk şirketlerini nakit akışlarının yatırıma etkisini incelemektedir. Bu tezin sonucu, Fazari, Hubbard ve Peterson (1988) çalışmalarının sonucu ile aynıdır. Türkiye?deki mali kısıtlı şirketlerin yatırıma karşı epeyce duyarlı oldukları saptanmıştır. Bunun dışında Türkiyede mali kısıtlı şirketler dış kaynaklı fon sağlamaya sınırlı erişime karşı karşıyadırlar.
Özet (Çeviri)
The understanding the effects of financial constraints and firms? investment decisions is an important issue of research in macroeconomics and microeconomics areas. From macroeconomics perspective, defining impact of financial constraints on investment decisions provide valuable information about the mechanism through which monetary policy affects real economic. In microeconomics area, understanding the effects of financial constraints contributes to the understating of firms? corporate finance behaviors and the importance of firm heterogeneity in firms? activities. Using a comprehensive firm-level data of Turkish manufacturing firm and employing different empirical strategies and econometric techniques for the period 2009-2012 this thesis work tests impact cash flow of constrained and unconstrained Turkish firm?s on investment. This thesis result following Fazari, Hubbard and Peterson (1988). There is found that financially constrained firms in Turkey have high sensitivity to investment. Furthermore financially constrained firms face restricted access to external financing. These firms are likely to experience high underinvestment cost.