Yerel yönetimlerin engellilerin yaşadığı fırsat eşitsizliklerini ortadan kaldırmaya yönelik sosyal politika uygulamaları : İ. B. B. örneği.
Social policy implementations of local administrations towards elimination of inequality of the opportunity disabled people faces: Example of IMM
- Tez No: 348869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmayla dezavantajlı gruplardan biri olan engellilerin sosyal hayatta yaşamış oldukları fırsat eşitsizlikleri incelenmeye çalışılmış, yerel yönetimlerin bu sorunu önlemeye ve ortadan kaldırmaya yönelik sosyal politika faaliyetleri, yasal mevzuat ve sosyal belediyecilik anlayışı ekseninde değerlendirilmiştir. Engellilerin günlük hayatta yaşadığı en önemli sorunlardan biri olan erişilebilirlik sorununa 5378 Sayılı Engelliler Kanunu?nda belirtilen çözümlerin öngörülen sürelerde tamamlanamaması nedeniyle, kamu kurum ve kuruluşlarına erişim konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Yerel yönetimlerin engellilerle ilgili yapmış olduğu bir çok çalışma olmakla birlikte, engellilerin yaşamış olduğu sorunlar içerisinde en önemli sorunların başında erişilebilirlik konusunun geldiği ve yerel yönetimlere en fazla bu konuda sorumluluk düştüğü ve yine aynı zamanda yerel yönetimlerin de çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırdıkları gözlemlenmiştir. Engellilerin yaşadığı sosyal dışlanmanın ve eşit olmayan fırsatların çözümlenebilmesi için ortadan kaldırılması gereken konuların başında da engellilerin bilgi ve bilgi teknolojilerine erişim sağlayamaması olduğu, bundan dolayı kendileri için yapılan pozitif ayrımcılık çalışmalarından da haberdar olamadıkları söylenebilir. Çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi?nin bağlı birimleri ve iştirakleri aracılığıyla dezavantajlı grupların başında gelen engelliler ile ilgili tüm yapmış olduğu çalışmalar aktarılmaya çalışılmış, eksiklik ihtiva ettiği düşünülen bazı konularda da engellilerin sorunlarının çözümü için öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to study inequalities of opportuniy for people with disabilities in their social life and also examines social policy activities of local administrations in order to prevent and eliminate these inequalities in terms of legislation and social municipality. Since solutions to accessibility issue that is one of the major problems experienced by people with disabilities in their daily lives have not implemented in predicted times, people with disabilities would face problems to access public institutions. While there are many studies that local governments have made about people with disabilities and it is observed that accessibility problem is the most important among their problems and local administrations are most responsible for that problem, so they have more concentrated on that problem. In order to resolve the problem of social disclusion and inequalities of opportunity experienced by people with disabilities, barriers to access information technologies must eliminated and those people must be informed about positive discrimination for themselves. This paper reports studies of Istanbul Metropolitan Municipality with its affiliates and subsidiaries about people with disabilities that is main group among disadvantaged groups, also this paper makes solution suggestions about the some issues those still have inadequacies.