İkinci Körfez Harekatı sürecinde ABD-Barzani-Talabani yakınlaşmasının Türkiye'nin güvenliğine etkileri
- Tez No: 348916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
11 Eylül 2001'de ABD'ye yönelik eşzamanlı üçlü saldırılarla ortaya çıkan gelişmeler ABD'ye tek yanlı uygulamalarla Irak'ı terörist örgütler ile ilişkilendirebilecek bir ortam sağlamasına yol açmıştır. ABD, 1990-2003 yılları arasında Irak'ta uyguladığı dayatma politikasından beklediği sonuçları alamayınca göstermelik de olsa arkasına aldığı BM ve NATO'nun politik gücüyle Mart 2003'te Irak'a askerî harekât düzenlemiştir. Bu süreçte Türkiye, askeri harekâta katılıp katılmama yönünde iki seçenek arasına sıkışmıştır. ABD ile stratejik ilişkiler çerçevesinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi için ABD'nin sarf ettiği çabaların ve Türkiye'ye yaptığı askeri yardımların sürdürülebilirliği, Saddam Hüseyin sonrası yeniden yapılandırılacak Irak'ta Türkiye'nin söz sahibi olarak Türkmenlerin varlığını ve geleceğini güven altına alması, Kuzey Irak'ta kurulması olası Kürt devletini engellemesi askerî harekâta iştirak etmeyi savunanların argümanları olmuştur. Buna karşın Türkiye'yi askeri harekât dışında tutma çabasındaki bir kısım karar alıcılar da; halkın nezdinde doğruluk ve güvenilirliklerini canlı tutma ve Müslüman bir ülkeye yapılan haksız bir saldırı içerisinde yer almama noktasından hareket etmişlerdir. Sonunda, harekâta katılmayı reddetme eğilimindeki karar alıcıların etkisiyle Türkiye, harekâta karşı Irak topraklarının ve halkının bütünlüğünü esas alan uluslararası temel prensiplere ve kurallara uygun bir pozisyon alarak Irak sorununun BM heyetince barışçıl yollarla çözümlenmesini yönünde tavır almıştır. Bu şekilde Türkiye, savaştan doğabilecek olası sonuçlara karşı çok yönlü bir siyaset takip etmeye çalışmıştır. Ancak harekât için son derece stratejik öneme haiz Amerikan askerlerinin Türkiye üzerinden Irak'a girişine onay verecek olan teskerenin TBMM'ce kabul edilmemesi nedeniyle yaşanan bölgesel kriz Türkiye ile ABD arasında yıllardır sürdürülen müttefiklik ilişkisini bir anda altüst etmiştir. Bu durum üzerine ABD, harekât sürecinde kadim müttefiki Türkiye'ye sırtını dönerek Kuzey Iraklı Kürtleri kontrollü şekilde kullanmış, Irak'ın fiili parçalanmasına zemin sağlamak üzere etnik ve mezhepsel çatışmaları adeta kışkırtan bir politika izlemiştir. Bu gelişmeler, işgal süreciyle birlikte tarihsel avantajlar elde ederek etnik taleplerini en üst düzeyde tutan ve oldukça organize bir durumdaki Kuzey Iraklı Kürt grupların ekonomik, siyasi ve askerî alanlarda kazanımlar elde etmesine, Kürtlerin aşırı taleplerine karşı koyabilecek Irak'taki yegâne güç olan Şii Arapların kendi içlerinde bölünmelerine, Türkmenlerin ise yalnızlaşmalarına yol açmıştır. Ne var ki; Irak Savaşını başlatırken bölgede komşuları için tehdit oluşturmayan barışçıl bir rejim kuracağı iddiasında bulunan ABD, işgalden bu yanaTASNİF DIŞI geçen süreçte henüz bu söylemini hayata geçirememiştir. İşgalin ardından Irak'ın sosyal yapısı çözülmüş, güvenlik sorunları büyümüş, öngörülen siyasi yapıya kavuşamamış bir karmaşa ülkesine dönüşmüştür. Irak'ın merkezî devlet yapısı otorite boşluğu nedeniyle harekât öncesi döneme göre daha kötü hale gelmiştir. Irak'ta yaşayan farklı etnik ve dini kökenlere mensup gruplar arasındaki gerginlik ve çatışma ortamı, Irak'ın üniter yapısını çökertmiş, Irak'ın kuzeyinde otonom bir bölge oluşmuştur. Öte yandan Kuzey Irak'lı Kürt gruplar harekâtın kendilerine sağladığı avantajları kalıcı kazanımlara dönüştürme stratejilerinin bir parçası olarak Irak'ın kuzeyine konuşlanmış etnik ayrılıkçı terör örgütü PKK'ya açık/örtülü desteklerini arttırarak sürdürmüşlerdir. Irak'taki tüm bu gelişmeler bölgesel dengeleri, başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerinin içyapılarını ve ABD'nin küresel pozisyonunu etkilemiştir. Harekâtla birlikte Türkiye'nin ABD ve Irak'la ilişkileri dinamik bir şekilde yeniden tanımlanırken, bölgede etkinliği artan devlet dışı aktörler, gerek iç politikada gerekse dış politikada ön plana çıkmıştır. Türkiye'yi özellikle güvenlik bağlamında etkileyecek olan husus, Irak'ın üniter yapısı ile bağlantılı olarak kuzeydeki Kürt oluşumunun gelişimi ve bölgedeki Türkmenlerin konumudur. Zira ister bağımsız bir devlete dönüşsün, isterse otonom bir bölgede özerk yapıda kalsın kuzey Irak'lı Kürtlerin yönelimleri ve temel politikaları bölge ülkeleriyle birlikte Türkiye'yi etkilemeye devam edeceği açıktır. Irak'ın kuzeyindeki gelişmelerin Türkiye'nin iç dinamiklerine etnik ve ideolojik açılardan yansıması Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik alışılagelmiş konvansiyonel özelliklerdeki tehditlerden farklı olarak asimetrik karakter taşıyan farklı türde bir tehdidi ortaya koymaktadır. Keza; önceleri Türkiye için sadece bir dış politika sorunu olan Irak meselesinin özellikle Türkiye'nin kendi Kürtleriyle ilişkileri ve Irak'ın kuzeyiyle etkileşimleri çerçevesinde bir iç politika sorununa evrildiğini söyleyebiliriz. Açıklamalarımızın ışığında şunu söyleyebiliriz ki; bugün gelinen noktada Irak işgalden sonra her ne kadar barış ve demokrasi temelinde yeniden kurgulanmaya çalışılmışsa da; güvenlik bağlamında Türkiye-ABD-kuzey Irak'lı Kürtler ilişkisi ekseninde kısa ve orta vadede sürekli bir istikrarsızlık kaynağı olma potansiyeli taşımaktadır. Kuzey Irak'taki gelişmeler özellikle Türkiye'nin iç siyasetindeki ayrılıkçı Kürt meselesini tetiklemesi, devletin üniter yapısı ve bekası gibi temel varoluş unsurlarına tehdit oluşturması bakımından hayati önem taşımaktadır. Uluslararası sistemin yapısındaki dönüşüm ve sistem içerisinde özellikle ABD'nin pozisyonunun,TASNİF DIŞI bölgeye ilişkin siyasi hedef ve stratejisinin Irak'ın geleceğini yakından etkileyeceği açıktır. Bu çerçevede çalışmamız öncelikle; İkinci Körfez Harekâtı'nın sonuçları ve beraberinde getirdiği sorunların ne yönde gelişebileceği tartışmalarına bir perspektif kazandırma kaygısı taşımaktadır. Bununla birlikte, belirsizliğin hüküm sürdüğü bölgedeki gelişmelerin ne yönde evrilebileceğini öngörme noktasında, Türkiye'nin karşılaşabileceği olası sorunlar ile alınabilecek tedbirlere dikkat çekmeyi hedeflemektedir. Nihayetinde bölgede değişen dengeler ve ortaya çıkan yeni durumlara karşı Türkiye için olası politika alternatifleri belirlenmeye çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
With the September 11, 2001 attacks on the United States the improvements provided United States an environment in Iraq has led to associate with terrorist organizations due to one-sided execution. U.S., in Iraq between 1990-2003, could not get the results expected by the policy of coercion applied by the military operations in Iraq in March 2003, with the back of the dummy power UN and NATO organized political power. In this process, Turkey has jammed in between two options in the direction of joining the armed forces. Within the framework of the strategic relations with the United States to enter the European Union military assistance to Turkey in the United States consume efforts and sustainability, re-configure the post-Saddam Hussein Iraq and Turkey have a say in the future to secure the presence of the regiment inclusion prevent the possible establishment of Kurdish state in northern Iraq to participate in military action were the arguments of the proponents. However, some decision-makers in Turkey in an effort to exclude military action, before the accuracy and reliability of the people alive and to take part in an attack on a Muslim was unfair according to them and this was thstrong held. Finally, with the influence of decision-makers tend to refuse to participate in attacks at Turkey, against Iraq operation based on the integrity of the territory and its people by taking positions in accordance with international fundamental principles and rules to resolve the Iraq problem by peaceful means in the direction of the UN council has taken a stand. In this way, Turkey, the possible consequences that may arise from the war against tried to follow a multi-faceted policy. However not given approval of the Turkish General Assembly of the extremely strategically important operations of American soldiers to enter Iraq through Turkey, for many years due to the ongoing alliance between the regional crisis in the relationship between Turkey and the United States had been turned upside down at a time. In that era the United States turning your back from its ancient ally Turkey exploiting the Iraqi Kurds in order to ensure a floor acted in a manner followed a policy of almost provoking.de facto disintegration of Iraq's ethnic and sectarian conflicts. TASNİF DIŞI These developments, along with the process of occupation getting the historical advantages of ethnic demands of the state holding the highest level and highly organized the Kurdish groups caused acquiring in northern Iraq, economic, political and military the only power able to resist the extreme demands of the Shiite Arabs themselves divisions of the Turkmen led to the left them alone. However the claim of starting the Iraq War not constitute a threat to its neighbors in the region to be a peaceful regime established by the U.S., however in the period since the invasion has not yet implemented in this discourse. And then dissolved in the social structure of the occupation of Iraq, the security issues raised, projected political structure of the country has turned into a mess. Iraq's preoperational due to lack of authority by the central government structure has become much worse. Between groups belonging to different ethnic and religious backgrounds living in Iraq tension and conflict in Iraq collapsed unitary structure, composed of an autonomous region in northern Iraq. On the other hand, permanent gains in northern Iraqi Kurdish groups, the benefits of this conversion campaign strategies deployed as part of the ethnic separatist terrorist organization PKK in northern Iraq on covert/uncovert support increasingly continued. The regional balance of all these developments,In Iraq especially to Turkey microstructures and the global position of the United States affected countries in the region mainly affected. Along with the Turkey's relations with USA and Iqaq re-defined in a dynamic manner, increasing the effectiveness of non-state actors in the region, and thus both domestic politics and foreign policy came to the fore. Especially in the external security context of the issues that will affect Turkey, the Kurdish north of Iraq in connection with the formation of unitary structure development and the location of the Turkmen in the region. Because, whether it will turn into dependent or independent or autonomous structure, northern Iraqi Kurdish autonomous region, basic policy orientations together with the other countries in the region is expected to continue to affect Turkey. Ethnic, and ideological aspects of the developments in northern Iraq reflection of the internal dynamics of Turkey from Northern Iraq to Turkey as distinct from the usual conventional properties of asymmetric threats, the threat of characterTASNİF DIŞI reveals a different type of bearing. Likewise, the past is a foreign policy issue for Turkey, which is not only the issue of Iraq, especially within the framework of Turkey's own Kurds relationships and interactions of northern Iraq say evolved from a domestic policy issue. We can say that in the light of the statement, today, at this point on the basis of peace and democracy in Iraq after the invasion, although tried re-construct the security context of the Turkey-US-Iraqi Kurds in northern axis of the short and medium term relationship has the potential to become a permanent source of instability. Developments, especially in northern Iraq, the Kurdish issue in Turkey's domestic politics, separatist trigger, the survival of the state as a unitary structure and pose a threat in terms of the basic elements of existence is vital. Transformation in the structure of the international system, and in particular the U.S. position in the system, the political objectives and strategy for the region is closely affect the future of Iraq. In this context, our work first, second Gulf of Operation results and to gain perspective on the problems stemming from the discussions can flourish in what direction are concerned. However, developments in the region dominated by uncertainty in predicting the direction of the point of would be evolved, Turkey aims to draw attention to the measures that can be taken to encounter potential problems. Finally, the changing balances in the region and the possible policy alternatives for Turkey against the emergence of new situations will be determined.