Türk Diasporasının Avrupa siyasal sistemine katılım süreçlerinin analizi: Almanya, Hollanda, Belçika örneğinde
Analysis of Turkish Diaspora's participation process to european political system: The cases of Germany, the Netherlands, Belgium
  1. Tez No: 348934
  2. Yazar: TOLGA SAKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Avrupa'daki Türk diasporası, çok büyük ölçüde 1961 yılında Almanya ile başlayan işçi göçüne dayalı bir toplumdur. Avrupa'daki varlıklarının kalıcılığı sonucunda Türk toplumu bazı haklar talep etmek için girişimlerde bulunmuşlar, bunun en mantıklı yolu olarak da siyasal katılımı gerçekleştirmişlerdir. Siyasal katılımın en yoğun olduğu üç ülkenin ise Almanya, Hollanda ve Belçika olduğu belirlenmiş ve bu bağlamda çalışma parçadan bütüne doğru düzenlenerek Avrupa'daki Türk diasporası analiz edilmeye çalışmıştır. Çalışmada öncelikle siyasal katılım olgusu hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Zira siyasal katılım olgusunun teorik arka planı, Avrupa'daki Türklerin eylemlerinin algılanmasında temel teşkil etmektedir. Bu kapsamda siyasal sistemlere katılım biçimleri, yoğunluğu ve katılımı etkileyen beşeri - siyasi durumlar irdelenmiştir. Ayrıca söz konusu üç ülkenin idari ve hukuksal açıdan katılıma ne düzeyde izin verdiği incelenmiş ve gerekli altyapının varlığı ortaya çıkarılmıştır. Bulgular ve yorum kısmının ilk bölümünde, siyasal katılımın olmazsa olmazı örgütler ele alınmış, Avrupa'daki Türk örgütleri şeklen ve çalışmaları temel alınarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise Türk asıllı seçmen ve aday profili çıkarılmaya çalışılmış, aktif siyasal katılımda bulunan Türklerin davranışları incelenmiştir. Çalışmamıza konu olan üç Avrupa ülkesinin yakın siyaset tarihinde yer alan Türklerin yaşadıkları evreler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ardından, Avrupa'daki Türk diasporasının aktif siyaset içinde karşılaştıkları engellemeler ve sorunlar incelenmiştir. Son olarak da Türkiye'den bakış ile Türk diasporasının siyasal katılımı sorgulanmış, Türkiye'nin bu duruma etkisi ve başarılı siyasal katılımın getirisi incelenmiştir. Sonuç ve değerlendirmeler bölümünde de çalışmanın önemli yerleri üzerinden tekrar geçilmiş ve çalışmada elde edilen veriler yorumlanmıştır. Çalışma tamamlandığında Avrupa'da bir Türk diasporasının var olduğu fakat mevcut bazı olumsuzluklar neticesinde siyasal katılımda uygun seviyeye gelemediği kanısına ulaşılmıştır. Siyasal katılımın tam manası ile gerçekleşmesi halinde toplumların yönetimden taleplerini istemede daha aktif olacağı görüşüne ulaşılsa da bunun gerçekleşmesi için Avrupa'daki Türklerin toplumsal olarak daha homojen hareket etmeleri ve Türkiye'nin de durumu destekler politikalarını sürdürmesi gerektiği ileri sürülmüştür
Özet (Çeviri)
Turkish diaspora in Europe, starting with Germany in 1961, is a society based on labor migration. Retention of assets as a result of the Turkish community in Europe have attempted to claim. This has facilitated political participation as way to make the most sense. Political participation is the most intense in three countries: Germany, the Netherlands and Belgium were determined and also this study tried to look to Europe with organized as from parts to whole. The study provides detailed information about the first case of political participation. Because the perception of political participation are described in more then, will be based on the perception of movement of Turks in Europe. To do this, political systems, forms of participation, and the participation of the intensity of human influence - political situations were examined. Participation in the three countries in question to what extent permitted by administrative and legal aspects were examined and revealed the existence of the necessary infrastructure. Results and part of the first section, the sine qua non of participation in political organizations are considered, on the basis of studies in Europe and the Turkish organizations formally investigated. In the second section the voter and candidate profile for removal of Turkish origin, studied, studied the behavior of the Turks in the active political participation. Study on the recent political history of the three European countries tried to reveal the Turks crossed paths. Then, the obstacles and problems encountered in active politics in Europe, the Turkish diaspora examined how emerging situations affected by the Turks is also emphasized. Finally, the view of Turkey and the Turkish diaspora questioned political participation, political participation and successful return of the effect of the situation in Turkey was investigated. Over and over again in the most important places of the study results and evaluations were conducted and provisions reached as a result of work specified. There is a Turkish diaspora in Europe, but the present work is completed as a result of some of the negative concluded that political participation can not perform the appropriate level has been reached. Political participation in the realization of the full meaning of the communities to be more active to seek the knowledge of the demands of management to make it happen in Europe, the Turks were found, the social policies of the lead times required to maintain their support, and the situation in Turkey