Türkiye'nin dış politikasında 'Kıbrıs sorunu': Kriz yönetimi stratejisi açısından bir inceleme
Cyprus problem on Turkey's foreign policy: A study in terms of crisis management strategy
  1. Tez No: 348935
  2. Yazar: MÜCAHİT BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
1963-1964, 1967 ve 1974 Kıbrıs krizleri sırasında Türkiye özelinde karar alma sürecinde etkili olan temel aktörlerin kriz durumlarındaki davranış kalıpları ve kullandıkları araçlar analiz edilerek Türk Dış Politikasının temel özellikleri ve kriz yönetim kültürü anlaşılmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin bu krizler sırasında nasıl bir dış politika karar verme sürecine sahip olduğu ve bu krizler sırasında kararlarını hangi öncelik ve kıstaslara göre verdiği, hangi araçlardan yararlandığı saptanmıştır. 1963- 1964, 1967 ve 1974 Kıbrıs krizleri Türkiye'nin kriz yönetim kültürü açısından karşılaştırmalı analize tabi tutulmuş ve Kıbrıs sorununun süreçsel bütünlüğü de göz önünde bulundurularak o döneme ait karar alma süreçlerine ilişkin genel bir perspektif ortaya konmuştur. Ayrıca bu krizler sırasında uygulanan kriz yönetim stratejilerinin Türk Dış Politikası açısından ne tür sonuçlar doğurduğu da irdelenmiştir. Böylelikle Kıbrıs sorunu özelinde Türk Dış Politikasının kriz durumlarını yönetmedeki yeterliliği ve etkinliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada krizler sırasında liderin rolünün ve etkisinin, ulusal/uluslararası kamuoyu ve medyanın etkisinin, kriz yönetiminde ulusal güç kapasitesinin karar alma seçeneklerine etkisinin, üçüncü aktörlerin etkisinin ve meşruiyet tartışmalarının kriz sırasında alınan kararlara ve kullanılan araç ve yöntemlere olan etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Tartışmaya geçmeden önce, Neoklasik Realizm yaklaşımı ve dış politika analizi konusu ele alınmış, sonrasında ise kriz kavramı, kriz analizi, kriz yönetimi, kriz yönetim stratejileri ve kriz yönetiminin başarısını etkileyen faktörler irdelenmiştir. Bu bağlamda 1963-1964 Kıbrıs krizi, 1967 Kıbrıs krizi ve 1974 Kıbrıs krizi kavramsal ve kuramsal çerçevede belirtilen kavramlar ve yaklaşımlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Son bölümde ise, belirtilen üç krizin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Türkiye açısından bu krizleri yönetme biçimi birbirinden farklılıklar göstermiştir. 1963-1964 ve 1967 Kıbrıs krizleri kuvvet kullanma tehdidinden yararlanılarak çözülmüş iken, 1974 Kıbrıs krizi Türkiye'nin Kıbrıs'a askeri bir müdahalesi ile çözülmüş ve Türkiye tarafından sınırlı bir askeri güç kullanımı söz konusu olmuştur
Özet (Çeviri)
The basic features of Turkish foreign policy and the culture of crisis management has been tried to be understood by analyzing the patterns of behaviour of main actors in crisis and the tools used, which is effective in the decision-making process of Turkey, specially, during the years 1963-1964, 1967 and 1974 Cyprus crisis. We have determined which tools Turkey utilizes, what kind of foreign policy decision-making process it has and which criteria is given priority during these crises. The years 1963-1964, 1967 and 1974 Cyprus crises are analyzed relatively in terms of Turkey's crisis management. An overall perspective in the decision-making process of that term has been revealed by taking into account the procedural integrity of the Cyprus problem. In addition, it has been explicated what results are achieved by the crisis management strategies applied during crisis in terms of Turkish foreign policy. Thus, the adequacy and effectiveness of Turkish foreign policy in managing crisis, in the case of Cyprus problem, has been tried to be assessed. In this study, the leader's role and impact, national/international public opinion and the media, the impact of the capacity of the national power in decisionmaking process in crisis management, the impact of third actors and of the debate of the legality on the decisions taken and the tools and methods used during crisis, have been intended to be stated. Before discussing the issues, Neoclassical Realism approach and the foreign policy analyses have been dealt, and then following the concept of crisis, crisis analysis, crisis management, crisis management strategies and factors affecting the success of crisis management are discussed. The Cyprus crisis of 1963-1964, 1967 Cyprus crisis, 1974 Cyprus crisis have been analyzed in accordance with the concepts and approaches on the conceptual and theoretical framework. In the last section, a comparative analysis of three crises has been conducted. The form of crisis management, in terms of Turkey, has shown difference. The Cyprus crises of 1963-1964 and 1967 Cyprus crisis was solved by using the threat of force, 1974 Cyprus crisis was resolved with the intervention of Turkey's military, and Turkey used limited military force.