Fakültemiz araştırma ve uygulama bağında yetiştirilen 41B ve 5BB anaçları üzerine aşılı aynı şaraplık üzüm çeşitlerinin gelişmeleri üzerine anaçların etkinliklerinin araştırılması
The research affects of rootstocks on the growth in the same wine grape varieties grafted on to 41 b and kober 5 bb rootstocks and grown at vineyard of research and practice of agricultural faculty
- Tez No: 34896
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1992 yılında yürütülen bu araştırmada 41 B ve Kobcr 5 BB Amerikan asma anaçları üzerine aşılı Portugieser, Emir, Hasandede, Pinot noir Riesling, Scmillion, Narince, Kalecik karası ve Papaz karası çeşitleri kullanılmıştır. Yapılan gözlem ve analizlerle anaçların çeşitlerde fenolojik özellikler, vegetatif gelişme, verim ve kalite üzerine etkileri araştırılmıştır. Kober 5 BB anacının gözleri daha erken uyandırma eğiliminin olduğu saptanmıştır. Omca başına üzüm verimi, verimli gözlerin oranı, salkım ağırlığı, ürün kalitesi 41 B anacında genelde Kober 5 BB anacından daha üstün bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Fenolojik özellikler, gelişme, verim ve kalite özellikleri, Kobcr 5 BB, 41 B Amerikan asma anaçları, aşı, erkencilik.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out at University of Ankara, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture during 1992. In this work, Portugiescr. Emir, Hasandcdc, Pinot noin Riesling, Semillion, Narince, Kalecik karası and Papaz karası varieties grafted on 41 B and Kober 5 BB were used. The purpose of the work was to investigate the effects of rootstocks on fcnology characters, vegetative growth, productivity and crop quality of varieties. The varieties grafted on Kober 5 BB showed a tendency to develop earlier bud burst. In terms of the crop yield per vine, the percentage of fruitful buds, weight of the cluster and crop quality, the varieties grafted on 41 B generally gave higher values than the Kober 5 BB rootstocks.