Kalecik karası üzüm çeşidi klonlarının verim potansiyelinin önceden tahmini ve tomurcuk verimliliklerinin tespiti üzerinde araştırmalar
Determination of the yield potential and the winter bud fruitfuhess in the clones of kalecik karası wine grape
- Tez No: 9427
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALECİK KARASI ÜZÜM ÇEŞİDİ KLONLARININ VERİM POTANSİYELİNİN ÖNCEDEN TAHMİNİ VE TOMURCUK VERİMLİLİKLERİNİN TESPİTİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Aşkın KIRAÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabil i m Dalı Dan ı ş man : Pro f.Dr. Y. Sabi t AGAO?LU 1990, Sayfa: 56 Jüri : Prof. Dr. Y. Sabi t AGAO?LU ;Prof.Dr.Ertan İLTER : Prof.Dr. At i İla ERİŞ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Bağında, 41B anacı üzerinde yetiştirilen Kalecik karası şaraplık üzüm çeşidine ait 10 farklı klonun verim potansiyelini önceden tahmin etmek ve tomurcuk verimliliklerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 'ne ait laboratuvar, sera ve bağda gerçekleştirilmiştir. Yürütülen çalışmada, Kalecik karası klonlarının budama zamanından önce toplanan gözlerinin potansiyel verimlilikleri, mikroskop ve sera denemeleri ile; gerçek verimlilikleri ise, ara zi gözlemleri sonucunda, karşılaştırmalı olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; mikroskopla gözlerde yapılan ince lemelerde 2.1 salkım/göz, sera' da tek gözlü çelikleri sürdürme denemelerinde 2.0 salkım/göz, arazi gözlemlerinde ise 2.1 salkım/göz ortalamalarını veren 15 numaralı klon en yüksek verim liliği göstermiştir. Diğer klonlar ise birbirlerine yakın ortala ma değerler vermişlerdir. Gözlerin pozisyonlarına göre verimlilik açısından boğumlar ve klonlar arasında istatistik! bir farklılık gözlenmemiştir. Tomurcukların verimlilikleri doğrultusunda bu klonlardan kurulacak bağlarda uygulanacak budama şiddetinin ter biye şekillerine bağlı olarak ayarlanabileceği ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Üzüm, tomurcuk, verimlilik, Kalecik karası, klon, mikroskop, sera, arazi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE YIELD POTENTIAL AND THE WINTER BUD FRUITFULNESS IN THE CLONES OF KALECİK KARASI WINE GRAPE VARIETY Aşkın KIRAÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervi sor : Prof. Dr. Y. Sabi t A?AO?LU 1990, Page: 56 Jury : Prof.Dr. Y. Sabi t A?AO?LU :Prof.Dr.Ertan 1LTER : Prof.Dr. Ati İla ERİŞ In this experiment, the fruitfulness of the winter buds of ten different Kalecik karası wine grape cultivar clones grafted on 4 IB grown in the Experimental Vineyards of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture in Ankara were investigated. Winter buds were collected from ten different clones of Kalecik karası cv. before the pruning time in order to determine the real fruitfulness of the buds, microscopic evaluations were joined with the results which are taken from the cuttings grown in greenhause and the field observations. The average fruitfulness of the buds were found to be higher at the 15th clone. As the ratio of inflorescence/bud was found 2.1 under microscobic investigations, 2.0 in forced bud burst cuttings in greenhause and 2.1 in field observations. According to the positions of the buds on the canes statistical differences were not observed between nodi urns and the clones. As a result of the experiment the pruning severity depend on the training systems in the vineyards. KEY WORDS : Grape, bud, fruitfulness, Kalecik karası, clone, microscope, greenhause, field.