The human body in new media art using medical science and bio-medical technologies
Tıp bilimi ve biyomedikal teknolojilerin kullanıldığı yeni medya sanatında insan bedeni
- Tez No: 348990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK ERKAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Science and Technology, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelişen enformasyon ve yeni medya teknolojilerinin, sanatı da içeren bütün iletişim alanlarında yaygınlaşması dünyaya dair deneyim ve anlayışımızı değiştirmiştir.Bu araştırmanın amacı bilimsel araştırmayı kapsayan ve enformasyon ve yeni medya teknolojilerinin yardımıyla sosyal bilimler tarafından yeniden tanımlanan insan bedenine dair yeni bakış açılarını yorumlayan güncel sanatsal deneyimi analiz etmek olup, araştırmanın genel yapısı yeni medya kavramı ve tıp bilimi ve biyomedikal teknolojilerinin kullanıldığı yeni medya sanatının sosyal ve kültürel alandaki çalışmaları üzerine kurulmuştur. Bu teknolojileri kullanan sanatçılar, kimlik, cinsiyet, bedenleşme, bellek, öteki gibi kavramlar üzerinden bedeni kültürel ve teorik yönlerden yeniden yazmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The proliferation of emerging information and new media technologies in every communication related area including art changed the world as we experience and understand it.The purpose of this research is to access and analyze the current artistic experience involved to the world of scientific research and its interpretation of the new perspectives on human body, which is redefined in social sciences with the help of information and new media technologies. The general structure of this research is based on the objectives of the term new media and new media art using medical sciences and biomedical technologies in cultural and social levels. Artists who work with these technologies are rewriting the human body in cultural and theoretical means with the concepts like identity, gender, embodiment, memory and other.