Quoting artworks: Historical development of art appropriation
Sanat yapıtlarını alıntılamak: Sanat temellüğünün tarihsel gelişimi
- Tez No: 348989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARCUS GRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sanatçıların başka sanatçılara ait yapıtlardan alıntılar yaparak yeni yapıtlar üretme yöntemi olarak tanımlanan sanat temellüğünün başlangıcı tarihin en eski dönemlerine uzanmakla birlikte, zaman içinde geçirdiği çeşitli değişimlerle günümüzde de devam etmektedir. Bu tezin amacı sanat tarihsel bir perspektiften bakarak bu pratiğin izini sürmek, başlıca sebeplerini saptamak ve geçirdiği değişimleri ağırlıklı olarak Batı sanat tarihinin çeşitli dönemlerinden seçilen örneklerle günümüze değin incelemektir. Sanat temellüğü ve yakın anlamlı çeşitli terimlerin tanımlarıyla başlayan araştırma, izleyen bölümde bu pratiğin kopya yoluyla öğrenme, ustalara saygı, belgeleme, parodi, yorum, modernist nosyonların eleştirisi, güncellik kazandırma gibi başlıca amaçlarını irdelemekte, kimi sebeplerin yüzyıllar geçmesine rağmen hâlen etkili olduğu, kimilerinin ise geçerliliğini yitirdiği ve bir döneme ait olarak kaldığı görülmektedir. Sonraki bölüm, sanat tarihine referanslarda bulunan yapıtlarda ilk kez eleştirel bir tutumun gözlenmesi nedeniyle bir kırılma noktası olarak belirlenen on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısını başlangıç kabul ederek sanat temellüğü yönteminin tarihsel gelişimini günümüze değin kronolojik olarak değerlendirir. Sanat temellüğünün yeni bir yöntem olmadığı, tarihin her döneminde sanatçıların bu yöntemden faydalandıkları, ancak zaman içerisinde sanat temellüğünün giderek daha eleştirel bir boyut kazandığı, çok çeşitli meselelere dikkat çekmek ve bilinç oluşturmak için araçsallaştırıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art appropriation, defined as a method by which artists quote from other artists? works in order to create new works, dates back to the earliest periods of history; however it continues also in the present day having undergone many changes in time. This thesis aims to trace this practice, determine main reasons and analyse the changes it went through with examples selected from various periods of mainly Western art history while looking from an art historical perspective. The study, which begins with definitions of art appropriation and other closely related terms, investigates common reasons of this practice such as learning via copying, paying homage to the masters, documenting, parody, interpretation, criticism of modernist notions, updating in the next section; and it is seen that whereas some of the reasons are still current despite the passing centuries, others lost validity and became obsolete. The following section, which takes the second half of the nineteenth century as a beginning since it is identified as a breaking point due to the fact that it was the first time when critical intentions were observed in artworks that make references to art history, evaluates the historical development of art appropriation method chronologically until today. It is concluded that art appropriation is not a novel method, and artists have made use of this method in every period of art history, however in time it gradually acquired a more critical dimension and is instrumentalised in order to drawn attention to various issues and raise consciousness.