Samuel Beckett's influence on the plays of Harold Pinter in the light of postmodern concepts
Harold Pinter oyunlarındaki Samuel Beckett etkisinin postmodern kavramlar üzerinden incelenmesi
- Tez No: 348993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN YANIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, yirminci yüzyıl sanatının her alanında öncü bir figür olarak kabul edilen Samuel Beckett'in, çağdaşı oyun yazarı Harold Pinter üzerindeki etkisini, her iki yazarın dramatik eserlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesiyle vurgulamak amacındadır. Bu çalışma kapsamında Samuel Beckett, modernizimden postmodernizime geçiş aşamasında bir kırılma noktası olarak kabul edilmiştir. Tiyatro ve edebiyat araştırmacılarının bir kısmı Beckett'i `son modernist yazar' olarak değerlendirirlerken, postmodernizime öncülük ettiğinin de altını çizerler. Bu noktadan hareket ederek Beckett'i postmodernist bir yazar olarak gören araştırmacıların sayısı da azımsanmayacak ölçüdedir. Bu tez, Beckett oyunlarındaki modern ve postmodern öğeleri saptayarak, bu aşamada öncü bir figür kabul edilişinin sebepleri üzerinden ilerler. Samuel Beckett'e hayranlığını her fırsatta dile getiren Harold Pinter'ın oyunları da kimi eleştirmenlerce modern olarak nitelendirilirken, kimi eleştirmenlerse bu oyunların postmodern olarak değerlendirilmesi gerekliliğini vurgular. Dolayısıyla, bu çalışma her iki yazarın oyunlarındaki ortak postmodern öğeler üzerinden gelişmekte; postmodern tiyatroda öne çıkan `anlatı', `bellek', `şu-anda-bulunuş', `sahnedışı', `oyun oynayış' gibi kavramlar üzerinden Harold Pinter tiyatrosundaki Samuel Beckett etkisini sorunsallaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to emphasize the influence of Samuel Beckett, who has been admitted as one of the pioneering figures of twentieth century art in every field and over his contemporary playwright, Harold Pinter, by virtue of a comparative analysis of their dramatic works. Within the framework of this study, Samuel Beckett has been considered as a breaking point in the course of the transition from modernism to postmodernism. Whilst some theatre and literature researchers have regarded Beckett as the final representative of modernism, they underlined his main contribution to postmodernism. Within this context, the numbers of those researchers who regard Beckett as a postmodernist writer have not been at a negligible rate. The proceedings of this thesis have been made over the causes of his being a key figure at this transitional phase by determining those modernist and postmodernist elements in his plays. As for the plays of Harold Pinter, whose contents included the feeling of admiration for Beckett, some of the critics have placed a substantial emphasis on the necessity of assessing Harold Pinter's drama as postmodern, whereas for some other critics his drama is regarded as modern. Therefore, this study proceeds over common elements in the plays of both playwrights; as well as inquiring the influence of Samuel Beckett on Harold Pinter's plays through some of the prominent concepts of postmodern theatre, which are narrative, memory, presence / non-presence, offstage, and playfulness, respectively.