Turkish foreign policy in a decade of economic transformation, 1980-1989
Ekonomik bir dönüşüm döneminde Türk dış politikası, 1980-1989
  1. Tez No: 348996
  2. Yazar: TAYFUN AYKUT GÖZÜKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
1980 - 1989 yılları arasında Türkiye'nin ekonomik olarak dönüşümü ve ithal ikameci kapital arttırımı sisteminden serbest ticaret ve liberalizasyon sistemine geçişi; politik ekonomi literatüründen incelendiğinde ülkenin dış politika ekseninin güvenlik odaklı olmaktan kayarak ekonomik odaklı olmaya başladığı gözlemlenmektedir. Bu olgudan yola çıkarak tezde bu dönüşümün tarihsel arka planı ve dinamikleri, günün koşulları ile değerlendirilmiş, tarihsel süreç içerisinde irdelenmiş; Türkiye'nin ekonomik ve siyasal anlamda bölge ülkeleri ile gelişen ilişkileri, güvenlik kapsamlı dış politikadan ekonomi amaçlı dış politikaya kayma ve ülke içerisinde yükselen yeni-Osmanlıcılık retoriği ile paralel geliştiği sözlenmiştir. Türkiye, 1980'li yıllardan itibaren eksenini batı bloğuna daha fazla dayamış olduğu, ekonomik çıkarlar ile betimlenmiş, bu olgu üzerinden değişen iç politika incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Turkish economy during the transmission period from 1980 to 1989 in terms of the political economy, with a focus on the political and economic conditions behind the transition and its impact on foreign relations and visa versa. Chapter One examines the interdependence of the economy and foreign policy, giving emphasis to the political economy approach. In Chapter Two, an historical account of the period beginning with 1923 and ending with 1980, broken into two parts, the statist period from 1923 to 1950, and 1950 to 1980, which saw premature liberalization and planned growth period, with special attention to the international conjuncture and foreign relations. Chapter Three analyzes the policy implementations of the governments between 1980 and 1989 in terms of foreign policy making. Moreover, the difficulties, requirements and political agendas of the time are discussed.