An analysis of John Gray's political thought
John Gray'in siyasal düşüncesinin analizi
  1. Tez No: 348995
  2. Yazar: UYGAR S. AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEROZ AHMAD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmamız John Gray?in siyasal ve felsefi düşüncesini merkeze almıştır. Günümüzde Gray yasayan en tartışmalı aydınlar arasındadır. Çalışmaları çağdaş Batı uygarlığının kurucu kabullerini temelden sarsan bir entellektüel patlayıcı görevi görmüştür. Gray?in Aydınlanmaya, tek Tanrılı dinlere, `ilericilik? kavramına, küreselleşmeye ve siyasal yelpazenin Marksizm?den serbest piyasa kapitalizmine dek bütün çağdaş ideolojilere yönelttiği sert eleştiriler akademi ve dışında ateşli tartışmalara yol açmıştır. İnsanlığı büyük olasılıkla kendi kendini yok etmeye doğru giden saldırgan ve aldanmış bir primat turu olarak tanımlaması bazılarının kendisini nihilist ve insan düşmanı bir karamsar olarak reddetmesine neden olmuştur. Ancak bu tezin amacı Gray?in düşüncelerinin yol açtığı tartışmalara girmek değildir. Tersine, Gray?in gelecek hakkındaki kötümser görüşüne dair tartışmaya bir katkı yapmaktır. Gray?in öngörülerini desteklemek için öne sürdüğü siyasal, toplumsal ve ekonomik süreçleri sınamaktır. Ve son olarak dikkat çektiği karanlık sonuçlara olası çözümleri değerlendirmektir. Bunu yaparken, tez Gray?in bazı konularda aşırı olumsuz, diğer bazı konularda da (şaşırtıcı bicimde) aşırı iyimser davrandığını kanıtlamaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis will center on John Gray?s political and philosophical thought. Gray is one of the most controversial public intellectuals alive today. His works have served as nothing less than an intellectual demolition job that has shaken the foundational assumptions of modern Western civilization. His scathing attacks on the Enlightenment, monotheism, the notion of `progress?, globalization and modern ideologies across the political spectrum, from Marxism to free market capitalism, have incited heated debates in academia and beyond. His characterization of humanity as a species of deluded and rapacious primates who are very likely headed towards self-destruction has caused some to dismiss him as a nihilistic and misanthropic pessimist. However, the purpose of this thesis is not to engage in the polemics that have been aroused by Gray?s ideas. Rather, it will seek to further enliven the debate by focusing more intensely on Gray?s bleak view of the future. It will probe the political, social and economic processes cited by Gray as the underlying dynamics of this predicament. And finally, it will seek to test possible solutions to the grim prospects identified by him. In so doing, the thesis will attempt to show that John Gray?s assertions have been overly cynical in some areas and (surprisingly), not cynical enough in others.