Rüyanın aynasında roman: Şairin Romanı ve Rüya yapısalcı bir yaklaşım
Novel in the mirror of dream: Şairin Romanı and Dream a structuralist approach
  1. Tez No: 348997
  2. Yazar: ÖZLEM SÖNMEZ YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Murathan Mungan, Şairin Romanı?nda rüyayla ilgili birçok malzeme kullanmış; romanın en önemli kişileri için on rüya-metin kurgulamıştır. Bu çalışmanın amacı, bir anlatı birimi olan rüya-metinlerin anlatının kurgusunda ve içeriğindeki işlevlerini belirlemektir. Bu amaçla, romandaki on rüya-metin, dört farklı yaklaşıma dayandırılarak okunacaktır. Gérard Genette ve Mikhail Bakhtin?in yaklaşımlarına dayanılarak yapılan okumalar sonunda, rüya-metinlerin, anlatının zaman ve mekan kurgusundaki işlevleri belirlenecektir. Sigmund Freud ve Todorov?un görüşlerine dayanılarak yapılacak okumalar sonunda, rüya-metinlerin, kişi yaratma ve fantastik atmosfer yaratma süreçlerindeki işlevleri ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır. Çalışmanın bir diğer amacı da yöntemleri karşılaştırmak, daha doğrusu birbirlerini nasıl tamamladıklarını ortaya çıkarmaktır. Şairin Romanı?ndaki on rüya-metin, çoklu bakış açısıyla okunduğunda hem rüya-metinlerin farklı işlevleri görülecek hem de metnin alt katmanlarına inmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Murathan Mungan?s novel Şairin Romanı (The Novel of the Poet) is based to a certain degree upon dreams. Thus, the dream-texts function as the most relevant narrative units of the novel. In this study ten dream-texts belonging to the most important characters of the novel are analyzed according to four different theories / approaches. Genette?s and Bakhtin?s approaches help us to see how the dream-texts function as the main constituents and nodes determining the flow of the text in terms of space and time. Following Freud?s interpretations of dreams we can see how the author built up the subconcious of his characters. Todorov?s theory of genres helps us to understand the role of the fantastic features in the novel, in this case the role of the ten dream-texts and their contribution to the atmosphere of the whole. The study also aims to show that different approaches of analysis complete each other and give us the possibility of a deeper understanding of the text and of the relations among the different levels / layers of the text.