Lise öğrencilerinin öğretim stratejileri ile matematik tutumları arasındaki ilişki: Balıkesir ili Manyas ilçesi örneği
The relationship between highschool students' attitudes towards mathematics learning strategies: District of Balıkesir example Manyas
  1. Tez No: 349012
  2. Yazar: EMİNE ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bir çok insana göre matematik, hayatını zehir eden derslerden, içine korku salan sınavlardan ve okulu bitirir bitirmez kurtulacağı bir kabustan ibarettir. Bazıları içinse matematik, hayatı anlamanın ve sevmenin bir yolu olabilmiştir. Çünkü sevmenin yolu, her şeyde olduğu gibi burada da anlamaktan geçer. Ancak anlayabildiğimiz şeyleri severiz. Anlamadıklarımıza karşı ise olumsuz bir tutum sergileriz. İnsanlar matematiği tam olarak anlayamadıklarından dolayı bu derse karşı olumsuz tutum sergilemektedirler. Matematiğe karşı duyulan bu olumsuz tutumların sebeplerinden biri de, bireyin problem çözme yeteneği konusundaki kendine duyduğu güven ile yakından ilgilidir. Bu nedenle matematik derslerinde problem çözme oldukça önemlidir (Akt: Soylu,2006; Yıldızlar 2001: 6?36). Bu bağlamda; bilgi toplumunda, eğitim sisteminin küresel bir konumlandırma ışığında yapabileceği, büyük oranda, öğrencileri öğrenmeye hazırlamaktan ibarettir. Bireyin öğrenmeyi öğrenmesi, yeteneklerinin farkına varması ve buna göre bilişsel yapısına uygun bir yol çizmesi öğrenme stratejileri yardımı ile gerçekleşmektedir. Öğrenme stratejilerinin en önemli görevi; düşünen ve bilgiler arasında bağlantılar kuran insanlar yetiştirmektir. (Bayındır,2006) Bu çalışmada öğrencilerin seçtikleri bireysel öğrenme stratejileri ile matematiğe karşı tutum ve başarılarının birbirlerine etkisi ve bazı değişkenlere göre farklılık gösterip, göstermediği incelenmiştir. Balıkesir Manyas ilçesinde olan 5 lisede uygulanan ölçek spss programı ile değerlendirilmiştir. Yapılan testlerin sonucunda 102 kişi anlamlandırma stratejisini, 20 kişi örgütleme stratejisini, 78 kişi ise tekrar stratejisini kullanmaktadırlar. Öğrencilerin öğrenme stratejileri ile matematiğe karşı tutumları arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Bunun yanında öğrenme stratejisinin hiçbir değişken ile anlamlı bir fark olmadığını söyleyebiliriz. Diğer yandan matematik tutumunun okul türü, anne eğitim durumu, ortaokul ve lise matematik başarısı ile arasında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Accordingtomostpeople, maths means thenigt mare which is struggled, scaryandto be gotrid of afterschoolfinishes. Forsomepeople, maths can be a way of understanding and loving the life. Because the way of loving passes through understanding things, like anything in life. We only love the things which we understand. If don?t understand something. We treatit in a negative way. Because they don?t understand maths entirely, they behave negatively to maths. One of there asons for negative treatment againts maths is nearly related to self-confidence in themanner of problem solvings kill. Because of that, problem solving is really important in maths lectures (Transfers: Soylu,2006;Yıldızlar,2001:6-36). So, in theinformation society, what education system can do in thelight of global positioning is mostly making the student sready for learning. Individual?s learning to learn, being a ware of his skills and making the path in accordence with his cognitive structure is achieved by the help of learning strategies. Them ostim portant mission of learning strategies is growing up people who think and setting connections among in formations. (Bayındır,2006) Inthisstudy, the individual learnig strategies that the students choose , the effect of their attitudes and succes on eachother in maths and whether they differ from each other according to somevariables is examined..Thes cale which is applied to five high schools in Balıkesir Manyas is evaluated by spss programme. Accordingto test results, 102 people use naming strategy, 20 use organizing strategy and 78 user epeatings trategy. A meaningful difference between the students? learning strategies and treatment to maths is not observed. In addition to this, we can say that there is no difference between learning strategy and variables. On the other hand a meaningful difference between treatment of maths and type of the school, mother?s education status, the success in maths at secondary and highschool is not observed either.