Türkiye'deki bazı peat çeşitlerinin bitki yetiştirme ortamı olarak özelliklerinin ayrışma dereceleri ile ilişkisi
Relationships between plant growth medium properties and decomposition degrees of some peat types in Turkey
  1. Tez No: 34910
  2. Yazar: ABDULLAH BARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YENER ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DEKİ BAZI PEÂT ÇEŞİTLERİNİN BİTKİ YETİŞTİRME ORTÂMİ OLARAK ÖZELLİKLERİNİN AYRIŞMA DERECELERİ İLE İLİŞKİSİ Abdullah BARAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yener ATAMAN 1994, Sayfa: 91 Jüri : Prof. Dr. Yener ATAMAN Prof. Dr. Koray HAKTANIR Prof. Dr. Mustafa KILIÇ Bu çalışmada, ülkemizin 6 değişik yöresinden aliftâil peat örnekleri 0-2 mm, 2-6.35 mm ve 6.35 mm den büyük fraksiyonlara ayrılarak, bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile ayrışma dereceleri belirlenmiştir. Peât örneklerinin ayrışma dereceleri ile fiziksel ve kimyâsal özellikleri arasında korelasyon yapılmıştır. Araştırma sonucunda az ayrışmış peat örneklerinin yetiştirme ortamları için fazla ayrışmış peat örneklerinden daha uygun oldukları tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Organik toprak, peat, yetiştirme ortamı, ayrışma derecesi organik madde, C/N oranı, humin asitleri, ekstinksiyon oranı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis RELATIONSHIPS BETWEEN PLANT GROWTH MEDIUM PROPERTIES AND DECOMPOSITION DEGREES OE SOME PEAT TYPES IN TURKEY ABDULLAH BARAN. Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Yener ATAMAN 1994, Page: 91 Jury Prof. Dr. Yener ATAMAN Prof. Dr. Koray HAKTANIR Prof. Dr. Mustafa KILIÇ Peat samples, taken up from 6 different region of Turkey, were fractioned 0-2 mm, 2-6.35 mm and above 6.35 mm, respectively. Some physical and chemical properties and decomposition degree of peat samples were evaluated. The correlations of the peat samples between the degree of decomposition and physical and, chemical properties were determined. - According to experimental results, low decomposed peat samples were found more suitable as growth medium than high decomposed peat samples were. KEY WORDS: Organic soils, peat, growth medium, decomposition degree, C/N ratio, humin acids, extinction ratio.