Eroin örnekleri arasında ilşki kurulması ve ortak kaynakların belirlenmesi
Relating and common source determination of heroin samples
- Tez No: 34909
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇALIMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Doktora Tezi EROİN ÖRNEKLERİ ARASINDA İLİŞKİ KURULMASI VE ORTAK KAYNAKLARIN BELİRLENMESİ Ertan SEVEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendislili Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI 1994, Sayfa: 155 Jüri : Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI Prof.Dr. Ayla TAMER Doç. Dr. Taner TO?RUL Bu çalışmada; Türkiye'de 1988-1992 yılları arasında ele geçen eroin örneklerinden 38 adet örnek, 0,5 M HsSO-a'li ortamdan toluen ile ekstrakte edilmiş ve elde edilen ekstraktlar kapiler kolonlu GC/MS sisteminde tür evlendir ilmeden analizlenerek örneklerdeki asidik ve nötral safsızlıklar, karşılaştırma ve ortak kaynakların ortaya çıkarılması amacı ile belirlenmiştir, örneklerin içerdiği 134 adet safsızlığa ilişkin kolonda kalma süreleri ve elektron iyonlaştırma kütle spektrumu bulguları verilmiş, bunlardan 72 tanesi tanımlanmış ve niteliklerine göre gruplandırılmıştır. Bu bileşenlerin örneklere göre dağılımı, nitelikleri ve bağıl büyüklükleri dikkate alınarak örnekler karşılaştırılmış ve yöntemin ortak üretim kaynaklarının belirlenmesinde çok etkin olduğu, incelenen örneklerin; aynı üretimin parçaları olup aynı dağılma yolunu izleyenler, aynı üretimin parçaları olup farklı dağılma yolu izleyenler, benzer nitelikte hammadde ve üretim tekniği kullanılarak aynı kaynakta farklı zamanlarda üretilenler ve farklı kaynaklarda üretilenler olmak üzere gruplandırılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca, çalışmada örneklerin direkt çözücü ektraktları yine kapiler kolonlu GC/MS ile analizlenerek örneklerdeki başlıca bileşenler ve yukarıdaki yöntem için gerekli olan eroin içerikleri belirlenmiş, bununla birlikte örneklerin doğrudan ve asidik toluen ekstraktlarınm Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrofotometrik analizlerinin örnekleri ilişkilendirmedeki etkinliği araştırılmış ve bunların doğrudan karşılaştırma amacı ile yetersiz olmakla birlikte asıl yöntem için yardımcı olabileceği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Eroin örnekleri, örneklerin karşılaştırılması, örneklerin ilişkilendirilmesi, ortak kaynakların belirlenmesi, kapiler kolonlu GC/MS, FTIR.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph.D. Thesis RELATING AND COMMON SOURCE DETERMINATION OF HEROIN SAMPLES Ertan SEVEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI 1994, Page: 155 Jury : Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI Prof. Dr. Ayla TAMER Assoc. Prof.Dr. Taner TO?RUL In this study; 38 heroin samples seized in Turkey between 1988 and 1992, were extracted by toluene from 0.5 M H2SO4 media, and analysing the extracts without derivatisation by capillary column GC/MS system, the acidic and neutral impurities in samples were determined for comparison and common source determination proposes. 134 impuruties were determined and, the retention times and electron impact ionisation mass spectral data were given, 72 of this impurities were identified and grouped according to their identity. The heroin samples were compared taking into account the dispersion to the samples, identities and relative abundances of these impurities, and it was found that this method is very effective for common production source determination and the examined heroin samples can be grouped as; originated from the same production batch and followed the same distribution route, originated from the same production batch but followed different distribution route, produced at the same source using similiar raw material and production technique at different times, and produced at different sources. In addition to this; the efficiencies of direct solvent extractions of heroin samples which were analysed by capillary column GC/MS for determination of heroin contents which were necessary for the acidic toluen extraction procedure and major compounds in samples, and FTIR spectrophotometric analysis directly and acidic toluen extracts of heroin samples for comparison and common source determination proposes were also investigated, and it was found that these methods were not enough for comparison proposes but they can be helpful for the main method. KEY WORDS: Heroin samples, sample comparison, sample relation, common source determination, capillary column GC/MS, FTIR.