Kalite kontrolünde kullanılabilen çokdeğişkenli istatistik yöntemlerin normallikten sapmadan etkilenme bakımından karşılaştırılmaları
  1. Tez No: 34911
  2. Yazar: FÜSUN ZEHRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KAVUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
I ÖZET Doktora Tezi KALİTE KONTROLUNDA KULLANILABİLEN ÇOKDE?İŞKENLİ İSTATİSTİK YÖNTEMLERİN NORMALLİKTEN SAPMADAN ETKİLENME BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRILMALARI Füsun Zehra ÖZKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Orhan KAVUNCU 1994, Sayfa: 77 Jüri : Prof.Dr.Orhan KAVUNCU Prof.Dr.Tahsin KESİCİ Prof.Dr.Soner GÖNEN Bu araştırmada, Çok Değişkenli Kalite Kontrol Yöntemleri ve Uygulamaları Çok Değişkenli Normal Dağılım ve X2 dağılımı varsayımı altında ayrı ayrı incelenmiştir. Bu iki dağılıma göre dört çeşit ürüne ait üçer özellik seçilerek her özelliğe ait 15'er adetlik örnekler, karar verme kriteri olarak kullanılan çeşitli istatistik metotlara 10.000 kez uygulanmış ve kontrol dışı şema sayısına göre bu metotlar karşılaştırmıştır. Karşılaştırmanın sonucunda, çok değişkenli normal dağılım gösteren örneklere, bu araştırmada kullanılan istatistik kalite kontrol metotları uygulandığında genellikle (a = 0.05 düzeyinde) beklenen sonuçların elde edildiği görülmüş, yani ürün özelliklerinin normal dağıldığı bilindiğinde söz konusu metotların güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Fakat ürün özelliklerinin normal dağılımdan sapması halinde, mesela X2 dağılımı gösterdiğinde mevcut istatistiki kalite kontrol metotlarının tamamının güvenilir sonuç vermediği ortaya konmuştur. Ayrıca MCUSUM metodunun normallikten sapmadan diğerlerine nazaran daha az etkilendiği de tespit edilmiştir. MCUSUM metodunun bu avantajı yanında, sanayi uygulamalarında bilgili ve deneyimli elemanlar tarafından kullanılması gereği bir dezavantaj olarak görülebilir. Zira, ülkemizde bu konuda kalifiye eleman eksikliği vardır. Bu çalışmanın sonucunda, ürün özelliklerinin normal dağılmadığı durumlarda (ki böyle ürünler vardır) ya bu dağılımlara uygun, ya da dağılımdan bağımsız istatistiki kalite kontrol yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiği anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kalite kontrol, çok değişkenli kalite kontrolü, CUSUM, MCUSUM, Hottelling's T2, Andrew's çizim tekniği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis COMPARISON OF MULTIVARIATE STATISTICAL METHODS APPLICABLE TO QUALITY CONTROL IN TERMS THEY ARE INFLUENCED BY THE DEVIATION FROM NORMALITY Füsun Zehra ÖZKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.Orhan KAVUNCU 1994, Page: 77 Jury : Prof.Dr.Orhan KAVUNCU Prof.Dr.Tahsin KESİCİ Prof.Dr.Soner GÖNEN This thesis has scrutinized multivariate statistical quality control methods and applications under multivariate normal distributions and multivariate X2 distribution assumption separetely. Three quality characteristics for each of four different types of products are selected according to these distributions and 15 samples relating to each characteristics have been implemented 10000 times to various statistical methods used as deciding criterion and these methods have been compared according to the number of charts out of control. As a result of the comparision, it is observed that the expected results have been obtained (the level of a-is 0.05) where statistical quality control methods used in this thesis are implemented. In other words it is concluded that the afore mentioned methods can be used safely when it is known that product characteristics are distributed normally. However it is proved that the whole of existing statistical quality control methods do not give reliable results when product characteristics deviate from normality (ie. when distributed X2). It is also observed that MCUSUM method is less affected by deviation from normality than others. It could be considered as a disadvantage that MCUSUM method should be used by qualified and experienced persons in industrial applications in contrast to its mentioned advantage due to the fact that there is a lack of qualified personnel in our country. Consequently, it is indicated in cases where distribution of product characteristics are not normal (such products do exist), statistical quality control methods should be developed-either in conformity with these distributions or Independent from distribution. KEYWORDS: Quality control, Multivariate quality control, CUSUM, MCUSUM, Hottelling's T2, Andrew's plotting technique.