Otlukilise (Gürün-Sivas) demir yatağının maden jeolojisinin incelenmesi
- Tez No: 34916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OTLUKİLİSE (GÜRÜN-SİVAS) DEMİR YATA?ININ MADEN JEOLOJİSİNİN İNCELENMESİ Dönmez ÇİFTÇİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Taner ÜNLÜ Yıl: 1994, Sayfa: 195 Jüri: Prof. Dr. Ayhan ERLER Doç. Dr. Taner ÜNLÜ Yard. Doç. Dr. İ. Sönmez SAYILI Önceki çalışmalarda Otlukilise Demir Yatağı ve çevresi demir cevherleşmelerinin, kireçtaşlarının çatlak ve boşluklarında yer aldığı belirtilmiş, ancak Fe oluşumunun kökeni hakkında ayrıntılı bir yoruma gidilememiştir. Jura - Alt Kretase yaşlı Yüceyurt formasyonu üzerinde açılan fay kontrollü havzanın ilk çökelleri Üst Kretase yaşlı resifal (rudistli) kireçtaşları ve döküntülerinden oluşmaktadır (Yanıktepe formasyonu). Bu birimler üzerinde, havzanın derinleşmesine bağlı olarak çökelmiş olan ve yer yer volkanik arakatkılar da içeren Paleosen yaşlı sedimanter birimler gözlenmektedir (Akdere formasyonu). Bu formasyonun üzerine Orta Eosen yaşlı Başören formasyonu uyumsuz olarak gelmektedir. En üstte ise tüm bu birimleri uyumsuz olarak örten Miyosen ve pliyo - Kuvatemer yaşlı sedimanter kayaçlar (Gövdelidağ formasyonu ve Gürün formasyonu) ile volkanitlerin oluşturduğu istif yer almaktadır. Demir oluşumlarının kökeni, Yanıktepe ve Akdere formasyonları içinde yer yer gözlenen volkanik arakatkılarla ilişkili düşünülen volkanosedimenter oluşumlu siderit cevherlerinin ikincil süreçler ile zenginleştiği dize (bir çatı) bütününde irdelenmiştir.Demirce zengin masif cevher örneklerinde yapılan çalışmalar, karbonatların çökeldiği bir ortama yayılan denizaltı volkanitierinin dolaylı - dolaysız biçimde serpantinlerden yıkadığı veya çözdüğü demir ve yandaş elementlerinin ortama hidrotermal - eksalatif girişlerine eşlik eden, yine hidrotemal oluşumlu yoğun silis gelişleri ile karakterize olunan silikat fazının ve aynı denizaltı volkanitierinin deniz suyu ile reaksiyonu sonucu oluşan sülfid fazının birlikte katılımcı olduğu bir sedimantasyon havzasına özgü cevherleşme geçmişini şekillendirmektedir. Demirce fakir konglomeratik - breşik cevher örneklerinde gözlenen, özellikle kuvars ile siderit, kil ve/veya killi siderit seviyeleri arasında izlenen ve belirli matematiksel kurallar ile ifade edilebilen“ardışıklı birliktelik”deformasyon öncesindeki sedimenter ilişkiye işaret etmekte olup, kil ve kuvarsça zengin içice girmiş cevherli bir horizonun oluşum sonrası havza tabanı hareketleri ile yer yer masif, yer yer de parçalanmış cevher biçiminde şekillenebileceği bu çalışma sonucunda ortaya konulabilmektedir. Böylece Otlukilise Demir Yatağı, Lahn - Dili tip sinsedimenter - volkanojen veya eksalatif - sedimenter yataklara Türkiye'deki Deveci Demir Yatağı benzeri bir diğer örneği temsil etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sivas, Otlukilise, «lemir, volkanik - eksalatif, Lahn - DiüTip, siderit, ikincil süreçler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION ON THE MINING GEOLOGY OF OTLUKİÜSE IRON DEPOSIT (GÜRÜN-SİVAS) Dönmez ÇİFTÇİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Taner ÜNLÜ Year: 1994; Page: 195 Jury: Prof. Dr. Ayhan ERLER Assoc. Prof. Dr. Taner ÜNLÜ Asst. Prof. Dr. İ. Sönmez SAYILI According to the previous studies, Otlukilise iron deposit and iron mineralizations around it are supposed to be located at the fractures and open spaces of limestones, but no detailed interpretation about the origin of iron mineralizations has been made. Early sediments of fault controlled basin opened over Jurassic to Lower Cretaceous aged Yüceyurt formation which consists of Upper Cretaceous aged rudist bearing reef limestone (Yaniktepe formation). Above these units, related to the sinking of basin, the Paleocene aged sedimentary units including local volcanic intercalations are observed (Akdere formation). Middle Eocene aged Başören formation is unconformably located over the latter formation. A sequence comprised by Miocene to Plioquaternary aged sedimentary (Gövdelidağ formation and Gürün formation) and volcanic rocks overlies unconformably all of these units. The origin of iron mineralizations is interpreted as the secondary enrichments of volcanosedimentary siderite mineralizations, thought to be related to the local volcanic intercalations observed in Yaniktepe and Akdere formations.IV Studies carried out on iron rich massive ore samples indicate a sedimentation basin history characterized by direct or indirect affect of submarine volcanites, spred out on carbonate deposition environment, by leaching iron and associated elements from serpentinites which arrive to the environment by hydrothermal exhalites and pervasive hydrothermal silica emanations forming silicate phase and associated sulphide phase occurred by the reaction between submarine volcanites and sea water. Mathematically formulizable successively association, observed on iron poor conglomeratic - breccious ore samples and especially between quartz and siderite or clay and/or clayey siderite horizons, point out to a sedimentary relation before deformation. As a result of this study, it can be announced that an ore horizon intercalated by clay and quartz rich sediments represent locally massive and sheared ores formed by basinal movements at the foot. Thus, Otlukilise iron deposit represents another sample of Deveci iron ore in Turkey occured by exhalative sedimentary type or Lahn - Dill type synsedimentary - volcanogenic origin. KEY WORDS: Sivas, Otlukilise, 'iron, volcanic exhalative, Lahn - Dill Type, siderite, secondary processes.