Kişniş ( Coriandrum sativum L. ) in kalite kriterlerinin belirlenmesi
Determination of quality criteria of coriander ( Coriandrum sativum L. )
  1. Tez No: 34917
  2. Yazar: CENGİZ CANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi KİŞNİŞ (Coriandrum sativum L.) İN KALİTE KRİTERLERİNİN BELİRLENMESİ Cengiz CANER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabİlim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ali BAYRAK 1994, Sayfa: 32 Jüri: Doç. Dr. Ali BAYRAK Prof. Dr. Hazım ÖZKAYA Doç.Dr. Muharrem CERTEL Bu araştırmada, İstanbul, Gaziantep, Mardin, Denizli, Burdur, Eskişehir, İsparta, Afyon, İzmir, Aydın, Çeşme ve Bulgaristan'dan temin edilen kişniş örnekleri üzerinde fiziksel, kimyasal ve bazı mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Yapılan çalışmaya göre, tohumlarda en az ve en çok olmak üzere ya bancı madde miktarı %0.2-3.42, uçucu yağ miktarı %0.3-0.78, sabit yağ miktarı %10.60-22.75, rutubet miktarı %6.41-9.3, toplam kül miktarı %4. 12-7.35, asitle çözünmeyen kül miktarı % 0.9-1.07, suda çözünmeyen kül miktarı % 2.54-5.20, protein miktarı %1 1.86- 17. 10, uçucu olmayan eter ekstraktı % 14. 18-33.65, suda çözünen ekstrakt %15.00-22.06, alkol de çözünen estrakt %10.88-20.21 olarak bulunmuştur. Numunelerin mezofil bakteri sayısı en çok 2x10 adet/ g, en az 3 5 2x10 adet/g olarak, koliform bakteri sayısı ise en çok 1.1x10 adet/g ve o en az 4x10 adet /g olarak tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kişniş tohumu, uçucu yağ, sabit yağ, kül, eter ektraktı, mezofil bakteri
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF QUALITY CRITERIA OF CORIANDER (Coriandrum sativum L.) Cengiz CANER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ali BAYRAK 1994, Page: 32 Jurry: Assoc Prof. Dr. Ali BAYRAK Prof. Dr. Hazım ÖZKAYA Assoc. Prof.Dr. Muharrem CERTEL In this study physical, chemical and microbiological analysis were carried out on the coriander samples obtained from İstanbul, Gaziantep, Mardin, Denizli, Burdur, Eskişehir, İsparta, Afyon, İzmir, Aydın, Çeşme and Bulgaria. The results obtained from the analysis were shown below, as mi nimum and maximum: the rate of the foreign substance%0.2-3.42, volati le oil %0.3-0.78, oil conten %10.60-22.75, water content %.6.41-9.3, total ash %4.12-7.35, water-insoluble ash%2.54-5.20, acid-insoluble ash %0.19- 1.07, protein % 11.86-17.10, non volatile eter extract %14.18-33.65, water- soluble extract %15.00-22.06, alcohol soluble extract %.10.88-20.21. Maximum and minimum mesophylic bacterial counts and coli- form bacterial counts were found 2.10 /g - 2x10 /g and %lxlxl0 /g-4xl0 / g, respectively. KEY WORDS: Coriander seed Volatile oil, oil, ash, extract, protein, mesophylic bacterial