Türk halk kültürü ürünlerinin turizmde kullanımı: Doğu Karadeniz örneği
The use of turkish folklore creations in tourism: A case of East Black Sea region
- Tez No: 349173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA UÇKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Turizm, Folklore, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Halk Kültürü Ürünlerinin Turizmde Kullanımı konusunda yapılan çalışmaların, 2003 yılında imzalan SOKÜM sözleşmesinden sonra arttığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi somut olmayan mirası, turizmde kullanım açısından ele alınmıştır. Somut olmayan kültürel mirası oluşturan alt başlıklar teker teker incelenmiş ve Doğu Karadeniz turizminde ne şekilde kullandıkları değerlendirilmiştir.Bu amaçla, Doğu Karadeniz?de turist rehberliği yaptığımız zamanlarda, Doğu Karadeniz halk kültürü ürünlerinin turizmin hangi aşamasında, ne şekilde ve kimler tarafından kullanıldığı gözlemlenmiş ve gerek turizmcilerle gerekse de turistlerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Konu hakkında şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, tek bir halk kültürü ürününün turizmde kullanımı konusunun ele alındığı, genel bir çerçeve çizilmeye çalışılmadığı görülmektedir. Bu amaçla, halk kültürü ürünlerinin turizmde hangi alanlarda kullanılabileceği konusunda genel bir çerçeve önerisi getirilmiştir.Araştırmamızda Doğu Karadeniz halk kültürü ürünlerinin turizmde kullanımlarında, seyahat acentelerinin büyük bir paya sahip olduğu ve acentelerin ticari kaygılarla hareket ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There has been a rapid growth on the studies concerning the subject of ?The Use of Folklore Creations in Tourism? after the sign of Intangible Cultural Heritage Convention in 2003. Within this study, Intangible Cultural Heritage of East Black Sea Region has been discussed from the use in tourism point of view. Each subheading of Intangible Cultural Heritage has been examined separately and evaluated by their use in East Black Sea Region tourism. For this purpose, how, by whom and in which phases East Black Sea region?s folklore creations are used in tourism have been observed and face to face interviews have been made both with tourists and tourism professionals at the times when we worked as a tourist guide in the region. At the academic researches made on the subject up till now, it is seen that, only one folklore creations use in tourism has been deal and a general framework hasn?t been drawn. At the research, a general framework has been proposed on which fields folklore creations may be used in tourism. In our research it has been understood that, in the use of folklore creations in East Black Sea region, travel agencies have a big share and they attach importance to commercial concerns.