Memory, men and Chaucer
Bellek, erillik ve Chaucer
- Tez No: 349180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışma bellek teorisi ışığında Chaucer'ın eserlerinde yer alan erkek bedenleri ve erilliklerinin bellek imgesi olarak nasıl algılanıldığını incelemektedir. Bu tez, Chaucer'ın erkek bedenleri ve erilliklerine olan tutum ve algısını analiz ederek, edebi bellek kavramının kültürel mirasın ayrılmaz öğesi olduğunu savunur. Chaucer'ın eserlerinde münferit olarak ele alınan kapsamlı bellek ve erillik çalışmaları ışığında, bu analiz özellikle erkek bedeninin edebi bellek ve ortaçağ imgeleminde nasıl şekillendiğini ve yeniden tasavvur edildiğini keşfederek ayrı özgünlükler taşıyan bellek ve erillik alanlarını birleştirmeyi hedefler. Bu girişim, bellek ve ortaçağ çalışmalarından faydalanarak, Chaucer'ın erkek ve erillikleriyle ilgilenmesinin nedenini kültürel belleğin bünyesinde tasarlanmış erillikler konusunda belirgin sorunsallarının bulunduğunu önererek mevcut literatüre katkıda bulunmayı amaçlar. Erilliğin, Klasik ve Erken Ortaçağ dönemlerindeki, algılanışı Hristiyanlığın buyurduğu fermanla silinmiş ve yerine daha pasif, mütevazı ve manevi bir form getirilmiştir. Fakat Chaucer, ne erken dönemlerdeki erillik imgelerini ne de sonrasında türüyen dönüşmüş imgelere rağbet etmiştir. Chaucer, şiirsel bellekte sadece erilliği eritmekle kalmayıp, aynı zamanda metinlerinde erkek imgesini de yeniden oluşturmuştur. Chaucer'ın şiirsel külliyâtının incelenmesi sonucunda, erillik imgelerin gezingesel izleniminin öncelikle bireysel bellekte yer alan içsel temsillerle, ardından kültürel belleğe yerleşmiş olan mitokültürel temsillerle ve sonunda ondördüncü yüzyıl İngiltere'sinin resmedildiği sosyal bellekte bulunan dışsal temsillerle ifade edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the perception of the male body and the definitions it has come to inherit within Chaucer's poetic imagination in relation to the theory of memory, which in this context emphasises the memory image or rather the narrative construction of masculinities within literary texts. By analysing Chaucer's attitude and treatment of men and their various masculinities, this study endeavours to embrace the concept of literary memory as an inseparable element of cultural heritage. Through a background of extensive discussions which have separately been made regarding both memory and masculinities in Chaucer, this analysis attempts to unite these two distinctive areas of study specifically exploring the ways in which the male body has been shaped and reshaped within the realm of literary memory and medieval imagination. This undertaking draws on and hopes to contribute to the current literature in memory and medieval studies by suggesting that the way Chaucer deals with men and manhood is due to certain issues concerning the conceived forms of masculinities within cultural memory. Manhood, as comprehended in earlier heroic texts, was removed and replaced by a more passive, humble, and moral form with the edicts prescribed through Christianity. Therefore, not only does Chaucer seem to diminish men but he also seems to reshape the male image within his texts. This analysis of Chaucer's poetic oeuvre suggests the trajectory of men's images begin with internal representations, followed by mythocultural representations and finally rest on external representations where the reality of fourteenth century England is portrayed.