Türkiyede bitki hastalıklarının savaşımında kullanılan ön tahmin ve erken uyarı sistemleri
Forecasting and warning systems that are used in the control of plant diseases in Turkey
- Tez No: 34921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEMİR HANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu derlemede, önemli bazı bitki hastalıklarının savaşımında kullanılan ön tahmin ve erken uyan sistemleri ele alınmıştır. Ülkemizde ön tahmin ve erken uyan sistemleri kullanılarak savaşım olanaktan aranan hastalıklara öncelikle önem verilmiş; bunlarla ilgili dünyada ve ülkemizde yapılan tahmin ve uyan sistemleri uygulamaları belirtilmiştir. Yapılan literatür taramalarından ön tahmin ve erken uyan sistemlerinin dünyada 50-60 yıldır uygulandığı ve son yıllarda özel amaçlı bilgisayarların da devreye girmesi ile geniş alanlarda uygulanma oranı ve başarı oranı yüksek sistemlerin geliştirildiği ve pratiğe aktanldığı görülmektedir. Ülkemizde ise tahmin ve uyan konusu 1970'lerde ilgi görmeye başlamış, 1980'Ierde elmalarda karaleke, bağlarda mildiyö, antep fıstıklarında karazenk ve domateste mildiyö hastalıklanna karşı uygun tahmin ve uyarı sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması üzerinde çalışmalara başlanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ön tahmin ve erken uyan sistemlerinin uygulanması ile klasik savaşım yöntemlerine göre daha az sayıda ilaçlama yapılmasına karşılık hastalık kontrolü açısından daha iyi sonuçlar alındığı belirtilmiştir. Tanm ilaçlannın insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılmasını, emek ve girdi maliyetinin en az düzeye indirgenmesini ve kullanılan ilaçların etkinliğinin artınlmasını hedefleyen ön tahmin ve erken uyan sistemlerinin başanlı bir şekilde uygulanması için konukcu, çevre ve hastalığın çok iyi bir şekilde gözlenmesi, bunun için de gerekli alet ve ekipmanın sağlanması, gelişen teknolojinin takip edilmesi, iletişim imkanlannın geliştirilmesi ve en önemlisi üreticilerin eğitilmesi gerekmektedir. ANAHTAR KELiMELER:Bitki hastalıktan, ön tahmin, erken uyan, kontrol için izleme
Özet (Çeviri)
Some forecasting and waming systems used in the control of some common plant diseases were taken into consideration in this review. Priortties are given to the plant disease that are very common and tried to be controlled by using forecasting and waming systems in Turkey. Applications of those forecasting and warning systems in most part of the worid and Turkey were presented in this report. Forecasting and waming systems are used widely in the last 50-60 years in order to control some of the plant diseases and by making use of some specrfic computer programs, the working area has extended a lot and systems with high possibility of success has started to be applied widely. it is not a theory any more but a succesful practise. Forecasting and waming system attracted attentton in Turkey in 1970's and studies about suitable forecasting and waming systems for the applescap on apples, mildew in vineyards, septoria leaf spot oh pistachioes and iate bligt on tomotoes were put into applicarion in 1980's. By making use of forecasting and warning systems, the amount of pesticides applied decreased, but in the same time, the control över these plant disease was more succesfull and effective. The aim of the forecasting and warning systems is to decrease the harmfull effect of pesticides on the human health and environment, to reduce the costs, and to increase the efficiency of the applied pesticides. For the succesful application of forecasting and warning systems, the hoşt, environment and plant disease should be monitored carefull, necessery equipment should be supplied in time, the developing technology should be caught up, and extention facilities should be widened and thus the farmers should be trained in this science. KEY WORDS:Piant disease, forecasting, warning, monitoring