Bartın ili merkez köyleri tarım işletmelerinde gelir dağılımı ve gelirin kullanım şekli
Income distribution and income usage forms in central village farms of Bartın province
- Tez No: 34920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Bartın ilini tarım tekniği ve doğal faktörler yönünden temsil eden 5 köyde (Akpınar, Gecen, GÜfgenpınarı, Kayabîdi kavia k, Kurtköy) yapılmıştır. Yörede en fazla yetiştirilen ürünler, buğday, mısır, fındık ve çilektir. Araştırma alanına giren 5 köyün 1990 nüfus sayımına göre, toplam nüfusu 3.779'dır. Toplam nüfusun % 51.87'sini kadın, % 48.13'ünü erkek nüfus oluşturmaktadır. incelenen işletmelerde ortalama mülk (işletme) arazi genişliği 42.5 da Gini oranı ise, G=0,4112 bulunmuştur. işletme başına düşen tarımsal gelir ortalama, 43.674.187 TL olup, G=0,3139'dur. Aile gelirinin % 46,73'ü işletme içi, % 4.43'ü işletme dışı tarımsal gelirden, % 48,84'üde tarım dışı gelirlerden oluşmaktadır. işletme başına düşen ortalama aile geliri, 85.377.483 TL'dir. Aile gelirinin dağılımında Gini oranı G=0,3096 olarak bulunmuştur. Bu değer iyiye yakın bir dağılımın göstergesidir. ANAHTAR KELiMELER : işletme arazisi, tarımsal gelir, tarım dışı gelir, aile geliri, Gini oranı, Lorenz Eğrisi, ortalama tüketim eğilimi, ortalama tasarruf eğilimi.
Özet (Çeviri)
This study was made in 5 villages (Akpınar,Gecen, Gürgenpınar, Kayadibikavlak, Kurtköy) representing Bartın Province with the aspect of agricultural technigues and natural factors. Wheat, corn, hazelnut and strawberry are mostly grown in the research area. The population of the 5 villages involved in research is 3779 according to the census in 1990. 51.87 % the total population is female and 48.13 % in male. On the farms studied, the average acreages are found as 42,5 decars and the gini ratio is calculated as 0,4112 The average net farm income per farra is 43.674.187 TL. and the gini ratio is found as 0,3139. 46,73 % of family income is generated from the income of agricultural activities within the farms, 4.43 % farm the agricul¬ tural incomes out of farms and 48.84 % is non-farm income. The average family income per farm is 85.377.483 TL. The gini ratio is found as 0,3086 form family income distribution. This value is an indicator för like baianced distribution. KEYWORDS: Operated land, net farm income, non-farm income, family income/ income distribution, gini ratio, lorenz curve, average consumption tendency, average saving tendency.