Yakın çift yıldızlarda yörünge elemanları çözümü için wilson-devinney yönteminin uygulanması
- Tez No: 34922
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ankara Üniversitesi Gözlemevi'nde, V346 Aql, KR Cyg ve FG Hya örten değişenlerin, 1988 fle 1994 yıllan arasında yapılan gözlemlerinden yeni fotoelektrik ışık eğrileri elde edildi. Bu eğriler, sistemlerin yörünge elemanlarını bulmak için, Wilson- Devinney yöntemi ile analiz edildi. Çalışmalar sırasında yönteme ilişkin programı işletmek için kişisel bilgisayardan faydalanıldı. Her üç sistem için bulunan parametreler daha önce bulunanlar fle karşılaştırıldı. Çözümler sonunda Algol türü ışık eğrisi olan V346 Aql'nın yan-aynk, p Lyrae türü ışık eğrisi olan KR Cyg'nin aynk ve W UMa türü ışık eğrisi olan FG Hya'nm değen sistemler olduğu bulundu. Sistemlerin tayfsal gözlemleri yoktur, ancak bileşenleri anakol yıldızıdır. Bundan yararlanarak sistemlerin üyeleri için mutlak parametreler elde edildi. ANAHTAR KELİMELER: Yakm çift yıldızlar, Fotometrik gözlemler, Yörünge elemanları, Özel yıldızlar: V346 Aql, Kr Cyg ve FG Hya
Özet (Çeviri)
The Wîlson-Devinney code is most widely used in the light curve analysis of eclipsing binaries. At the present work this program has been adapted to work in the personel computers, and then applied on the analysis of three new Hght curves of completeîy different three interacting binaries: a classical Algol type system V346 Aql, a P tyr type system KR Cyg, and a W UMa system FG Hya. The new light curves in the U, B and V fflters were obtained during 1988-1994 observing seasons at the Ankara University Observatory. it was found that V346 Aql is a semi-detached, KR Cyg is a detached, and FG Hya is a contact binary systems. The working program is, thus, ready for practical use in research at Ankara University Observatory. KEY WORDS: Qose binary stars, photometric observations, orbital solutions, individual stars: V346 Aql, KR Cyg and FG Hya