Laserle aydınlatılmış hedef konumu belirleme ve hedefe kilitlenme
  1. Tez No: 34935
  2. Yazar: MURAT EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi LASBRLE AYDINLATILMIŞ HEDEF KONÜIÜ BELİRLEME VE HEDEFE KİLİTLENME Murat EFE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Faruk ÖZEK 1994, Sayfa: 113 Jüri : Doç.Dr. Faruk ÖZEK Prof.Dr. Mümtaz YILMAZ Yrd.Doç.Dr. Murat EYÜBO?LU Bu çalışmada laserle aydınlatılmış bir hedeften yansıyan laser enerjisinin algılanması sayesinde hedef algılaması yapılmış ve dört kadranh dedektör kullanarak yapılan ekartometri hesabıyla hedef konumu belirlenmiştir. Maksimum gücü 8.05 mW olan He-Ne laser kaynağıyla aydınlatılan haki renkli metalik hedeften yansıyan laser enerjisi, odak uzaklığı 100 mm olan bir mercekle önünde optik filtre bulunan dört kadranh dedektör üzerine yoğunlaştırılarak bir laser beneği oluşturulmuştur. Benek şeklinin ekartometri eğrisi üzerine etkisi incelenmiş ve halka şeklindeki bir beneğin daha doğrusal bir ekartometri eğrisi oluşturduğu gözlenmiştir. Onyükselteç devresinde fotorezistör kullanımıyla çevre ışığı değişimlerinin devreye etkisi minumuma indirilmiş ve bu durumda da ekartometri eğrisinin değişmediği görülmüştür. Çalışma, sonucunda tasarlanan kontrol kartıyla, ekartometri hesabının sonuçlarına göre kontrol sinyalleri üretilmiş ve bu sinyallerle kumanda edilen bir adımlayıcı motor sayesinde tek yönde hareketle (sağa-sola) hedefe yönelme ve kilitlenme tasarımı tamamlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Laser, Dört Kadranh Dedektör, Hedef Algılama, Ekartometri, Konum Belirleme, Güdüm
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT M.Sc. Thesis POSITION SENSING AND LOCK ON FOR A LASER- ILLUMINATED TARGET Murat EFE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Faruk ÖZEK 1994, Page : 113 Jury : Assoc.Prof. Faruk ÖZEK Prof.Dr. Mümtaz YILMAZ Assist.Prof. Murat EYÜBO?LU In this thesis a target, being remotely illuminated by laser, has been sensed by detecting laser energy reflected off the target, the position of which has been determined using the method of ecartometry and a 4-quadrant detector. Laser energy, reflected off the khaki coloured metallic target, illuminated by a He-Ne laser source, with the maximum power of 8.05 mW, has been collected and directed by the help of a 100 mm focus lens onto the 4-quadrant detector after passing through an optical filter in front of the detector and formed a laser spot on it. The effect of spot shape on the ecartometry curve has been investigated and it was observed that a ring shaped spot resulted in a more linear ecartometry curve. The effect of daylight variations on the circuit has been minimized by using a photoresistor in the pre-amplifier circuit; no distortion on the shape of ecartometry curve was observed. Finally, a control card has been designed to steer the sensor, laterally by a stepping motor, towards the target and lock on it, following the input commands resulted from ecartometry computation for target, position. KEY WORDS : Laser, 4-quadrant Detector, Target Sensing, Ecartometry, Position Sensing, Guidence