152 numaralı Manisa Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi(1092/1681-82)
The evaluation and transcription of Manisa court registrar number 152 (1092/1681-82)
  1. Tez No: 349386
  2. Yazar: AYŞE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 460
Özet
“152 Numaralı 1092/1681-82 tarihli Manisa Şer'iyye Sicili”toplam 85 varaktan oluşmaktadır.Çalışmamızda 152 Numaralı Manisa Şer'iyye Sicili transkribe edilerek belgelerin değerlendirmesi yapılmıştır. Şer'iyye sicilleri konusunda bilgi verilerek şer'iyye sicillerinin Osmanlı Tarihi hakkındaki önemi belirtilmiştir. Ayrıca çalışmaya destek olması açısından Manisa'nın kısa tarihi anlatılmıştır.Sicil çalışmamızda tereke, müderris, imam, mütevelli ve müezzin atamaları, miras, boşanma, alacak verecek, vakfiye, nafaka, vekâlet, vasi tayini, kölelik ve câriyelik vb. konulara ilişkin belgeler yer almaktadır. Sicilin bazı davalarında müslümanlar arası, gayri müslimler arası ve müslim-gayri müslim arası anlaşmazlıklar tespit edilmiştir. Osmanlı Devleti mahkemelerinde Müslim ve gayri Müslim ayrımı yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
“Manisa Judicial Record Number 152, dated 1092/1681-82”has been composed of totally 85 pages. In our study, 152 Judicial Record Number transcriptions and it's assessment was presented. This registers evaulated in terms of our historical background. Besides we also try to gave information about Manisa City's history.In Judicial Record, giving duties for tereke, müderris, imam, admirationand muezzin, heritage, divorce, a dept either you owe or pay, charter of a waqf, determination of livelihood, proxy and guardian, slavery and female slavery etc. were found. In some records involve the cases between Muslim and Muslim, Muslim and non-Muslim, and non-Muslim and non-Muslim people in the society. In the courts of Ottoman Empire, discrimination between Muslim and non-Muslim had never been stated.