Sivil toplum kuruluşlarının yönetişim anlayışına ilişikin algıları: Antakya örneği
Sense of non-governmental organizations perceptions of governance: The case of Antioch
- Tez No: 349397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yönetişim anlayışı, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının hepsini kapsayan sistemler bütünüdür. Yönetişim yaklaşımında bu kuruluşlar arasındaki ilişki, hepsinin ortaklaşa birtakım görev ve sorumlulukları yerine getirmesi zorunluluğundan doğmaktadır. Yönetişim anlayışının klasik yönetim yapılarınca tek taraflı olarak belirlenen ilişkiler yerine çok aktörlü ve etkileşimli ilişkileri içeren ve birlikte yönetme, birlikte düzenlemeye dayalı bir yönetim süreci olması nedeniyle oldukça önemli olduğu söylenebilir. Ortak bir amacı gerçekleştirmek için merkezi, hiyerarşik ve işbölümüne dayalı olmak yerine çok aktörlü, adem-i merkeziyetçi, kendisinin yapmasından çok toplumdaki diğer aktörlere yetki veren, onları yönlendiren ve kaynakların yönlendirilmesini kolaylaştıran özellikleri nedeniyle yönetişim anlayışı oldukça gerekli ve önemlidir. Yönetişim yaklaşımı, merkezi yönetimin yetki ve otoritesini sivil toplum örgütleriyle paylaşması, devlet otoritesi ve yaptırımlarına dayanmayan çoğulcu yönetim biçimlerinin ve aktörlerinin etkileşimiyle katılımcı bir kamu yönetimini öngörmektedir. Bu bakımdan, yönetişim anlayışı, ?aktif katılımcı yurttaş? ve ?örgütlü toplum? kavramları ile yakından ilişkilidir. Yönetişim kavramında katılım ve bu katılıma imkan verecek demokrasi önem kazanmaktadır. Böylece yönetişim anlayışı içerisinde yer alan sivil toplum kuruluşları da demokrasinin etkinliğini ve işlevselliğini arttırması bakımından önemlidir. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarının karar alma ve denetleme süreçlerine dahil edilmesi yönetişimin uygulanabilirliği bakımından ele alınmaları oldukça önemli ve gereklidir. Anket araştırmasına dayanan çalışma, yönetişim anlayışının uygulanabilmesi ve işlerliği bakımından hayati rolü bulunan sivil toplum kuruluşlarının Antakya?daki durumlarına odaklanmıştır. Kozmopolit niteliği ve köklü tarihsel geleneğiyle, zinde ve yeniliklere açık toplumsal yapısıyla Antakya?nın, yönetişim yaklaşımının uygulanabilmesi için önemli bir avantaja sahip olduğu varsayılmaktadır. Dinamik, farklı kültürel ve etnik kodlara sahip olan, ancak bununla birlikte yüzlerce yıldır birlikte yaşama becerisini sergileyen yöre halkının oluşturduğu sivil toplum kuruluşları, diğer yönetişim aktörleri yanı sıra etkileyici ve kendine özgü bir takım avantajları içinde barındırmaktadır. Yönetişim anlayışının uygulanabilirliği açısından bu durum göz ardı edilemeyecek bir öneme sahiptir. ANAHTAR KELİMELER Yönetişim, Sivil Toplum Kuruluşları, Katılımcı Yönetişim, Örgütlü Toplum, Demokrasi
Özet (Çeviri)
Understanding of governance is a combination of all systems of public sector, private sector and non-governmental organizations. In the governance approach, the relationship between these institutions arise from the obligation to fulfill all the duties and responsibilities collectively. Understanding of governance can be said to be quite important because it is a management process containing relationships which have many actors and interactive relations-rather than the relations determined unilaterally by the classical management structures, and (a management process) which is based on cooperative management and arrangement. Understanding of governance is quite essential and significant because, in order to realize a common aim, rather than being central, hierarchical and being based on division of labor, it has characteristics with multi actors, deceentralized, giving authority to other actors in society instead of performing itself ande directing them and making it easy for the sources to be directed. Approach of governance, with the interaction of actors of its pluralistic forms of-governace, requires a participatory public administration which shares the power and authority of the central authority with non-governmental organizations, and which doesn?t depend on governmental bodies and sanctions. In this regard, the concept of governance is closely related with the concepts of ?active participatory citizens? and ?organized community?. In the concept of governace, paticipation and democracy to give opportunity for this participation is important. Therefore, the non-governmental organizations in the understanding of governance are important in the sense that democracy enhances its efficiency and functionality. Moreover, the inclusion of civil society organizations to the processes of decision making and monitoring is quite important and necessary in terms of applicability of governance. The study which is based on survey focuses on the situations of civil society organizations in Antioch whose roles are of vitality in terms of implementation and functioning. With its cosmopolit nature and deep-rooted historical tradition, and with its active social structure open to novelties, Antioch is assumed to have an important advantage for the governance perception to be implemented. Civil society organizations, created by local people which is dynamic, having different cultural and ethnic codes, but which on the other hand has the ability to live together for hundreds of years, have certain advantages which are impressive and unique to itself-together with other governance actors. This situation, in terms of the-applicability of the concept of governance, is of great importance which cannot be ignored. KEY WORDS Governance, Civil Society Organizations, Participatory Governance, Organized Society, Democracy