İzopropilnaftalinin oksidasyonu prosesinde seçimliliğin ve reaktör konfigürasyonyonunun etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 34942
  2. Yazar: FATMA GÜL BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL TAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İZOPROPİLNAFTALİNİN OKSİDASYONU PROSESİNDE SEÇİMLİLİ?İN VE REAKTÖR KONFİGÜRASYONUNUN ETKİSİNİN İNCELENMESİ Fatma Gül BOYACI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Serpil TAKAÇ 1994, Sayfa: 230 Jüri: Doç. Dr. Serpil TAKAÇ Prof. Dr. Aral OLCAY Prof. Dr. Arif ÇA?LAR 2-Naftol+aseton üretimi için eritiş prosesine alternatif olarak geliştirilen yeni proses, izopropilnaftalinin (IPN) üretildiği alki- lasyon tepkimesi, izopropilnaftalinhidroperoksitin (2-IPNHP) üretil diği oksidasyon tepkimesi ile 2-naftol ile asetonun üretildiği parça lanma tepkimesi olmak üzere üç alt prosesten oluşmaktadır. 2-IPN'in oksidasyon prosesi üzerine seçimliliğin ve reaktör konfigürasyonunun etkisinin incelenmesinin amaçlandığı araştırmanın birinci aşamasında, naftalinin propilenle alkilasyon tepkimesi sonucu üretilen IPN izomer karışımı, katalitik izomerizasyon tepkimesi ile 2-IPN'e dönüştürülerek yeterli girdi üretildikten sonra, ikinci aşamada endüstriyel üretim amacıyla oksidasyon prosesini geliştirmek için çalışılmıştır. Oksidas yon reaktöründe istenen ürün 2-IPNHP yanında, başlıca yan ürünler di- metil-2-naftil karbinol (DMNK) ve asetonafton (AN) da oluşmaktadır. Zincir reaksiyon mekanizması ile gerçekleşen oksidasyon tepkimesi üze rine katalizör cinsi; Na+, NaOHcöz ve Na0Hçöz+Cu0 katalizörleri için başlangıç pH'ı; sıcaklık; reaktör konfigurasyonu; NaOH'li ortamda CU2O-CUO; CuO miktarı ve alanı; oksitleyici madde cinsi ve oksijen akış hızı gibi parametrelerin etkileri incelenerek yüksek 2-IPNHP de rişimi ve seçimliliği için kabarcık kolon reaktörde, NaOHcoz katali zörlüğünde 110°C sıcaklıkta, 0.417L/L/st oksijen akış hızınaa oksidas- yonun gerçekleştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. En uygun koşullarda gerçekleştirilen oksidasyonlarda 2-IPNHP derişimi ve seçimliliği sıra sıyla % 26,09 ve % 70 olarak belirlenmiştir. Oksidasyon tepkimeleri için başl atıcı katalizör olarak kullanıldığı bildirilen, ancak etki mekanizması bilinmeyen alkali metal tuzları ve alkali metal + geçiş metali katalizörlüğünde gerçekleştirilen oksidasyonlar için tepkime mekanizmaları önerilmiştir. 2-naftol -1- aseton üretimine yönelik son aşamadaki çalışmalarda ise parçalanma basamağı üzerine katalizör cinsi, girdi derişimi, saflığı ve sıcaklık gibi parametrelerin etkileri incelenerek parça lanma tepkimesi için uygun koşullar belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: 2-Naftol+aseton üretimi, 2-izopropilnaftalinhid- roperoksit, okidasyon katalizörleri, otooksidasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF THE SELECTIVITY AND THE EFFECT OF REACTOR CONFIGURATION IN THE ISOPROPYLNAPHTHALENE OXIDATION PROCESS Fatma Gül BOYACI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisior: Assoc. Prof. Dr. Serpil TAKAÇ 1994, Page:230 Jury: Assoc. Prof. Dr. Serpil TAKAÇ Prof. Dr. Aral OLCAY Prof.Dr. Arif ÇA?LAR The process developed alternatively to the conventional fusion process for the production of 2-naphthol+acetone incorporates alkyla- tion, oxidation and decomposition sub-processes in which i sopropyl naphthalene (IPN), isopropylnaphthalenehydroperoxide (IPNHP) and 2-naphthol+acetone are produced, respectively. The purpose of this research is to investigate the selectivity and the effect of reactor configuration on the 2-IPN oxidation process. In the first stage of the study, IPN isomer mixture produced by the alkylation reaction bet ween naphthalene and propene was converted to pure 2-IPN by liquid- liquid/catalytic isomerization reaction, and then oxidation sub- process was studied to develope. In the oxidation reactor, dimethyl-2- naphthylcarbinol (DMNC) and acetonapthone (AN) are also formed in a considerable quantity. On the oxidation reaction, which occurs by a chain reaction mechanism, effects of catalysts type, Na+ ions, initial pH values for NaOH and NaOH-CuO catalysts, temperature, reac tor configuration, ^O-CuO in the presence of NaOH, concentration and surface area of CuO, and flow rate of oxygen were studied in order to increase the concentration and selectivity of IPNHP. It was found that the oxidation should be carried out at 110°C temperature and 0.417 L/L/h oxygen flow rate with NaOHsp-] catalyst in bubble column reactor. Under the optimum conditions, the concentration and selectivity of IPNHP were 26.09% and 70%, respectively. Reaction rate mechanisms for the oxidation in the presence of alkali metals and alkali+transition metals, of which the initiator-catalyst effects are definetly known although their effect mechanism are not clear, are proposed. Finally on the decomposition sub-processes for the the production of 2-naphthol + acetone, the effects of catalyst type, reactant concentration, purity and temperature were investigated and the opti mum operating conditions were determined. KEY WORDS: 2-naphthol+acetone production, 2-i sopropyl naphtha! ene hydroperoxide, oxidation catalyst, otooxidation. n