Asma tip kulaklı pullukların teknik parametrelerinin belirlenmesi
Determination of technical parameters for mounted type mouldboard ploughs
- Tez No: 34941
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASMA TIP KULAKLI PULLUKLARIN TEKNİK PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİ H. Güçlü YAVUZ CAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Mehmet Arif EROL 1994, Sayfa : 105 Jüri : Prof.Dr. Mehmet Arif EROL Doç. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR Doç. Dr. Kamil ALİBAŞ Bu çalışmada, asma tip kulaklı pulluklara ilişkin çeşitli teknik parametrelerin değişken koşullara göre analitik olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Dört temel gövde formu dikkate alınarak, bu gövdelerin yapısal özelliklerine göre parametrelerin karşılaştırmalı olarak değişimi ve özgül çeki direnci üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, iş kalitesini bozmayacak şekilde daha yüksek hızlara uygun gövde tasarım parametreleri belirlenmiş ve sürüm sırasında traktör-pulluk kombinasyonunun iş başarısını etkileyen unsurlar ele alınmıştır. Araştırma sonuçları, elde edilen veri tabloları ve abaklarla açıklanmıştır. Pulluğun çalışacağı toprakta meydana gelebilecek çeki direncinin tahmininin tasarım parametrelerinin belirlemesindeki etken faktör olduğu ve gövdeden beklenilen etkiye göre bazı parametrelerde yapılacak uygun küçültmelerle, çeki direncinin arzu edilen sınırlar içinde tutulabileceği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Asma tip kulaklı pulluk, toprak direnci parametreleri, yanal doğrultu açısı, form parametreleri, yapıcı doğrular, özgül pulluk direnci, çeki gücü.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF TECHNICAL PARAMETERS FOR MOUNTED TYPE MOULDBOARD PLOUGHS H. Güçlü YAVUZCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Arif EROL 1994, Page : 105 Jury : Prof.Dr. Mehmet Arif EROL Assoc. Prof.Dr. Ibrahim ÇİLİNGİR Assoc. Prof.Dr. Kamil ALİBAŞ In this study, the analytical determination of various technical parameters for mounted type mouldboard ploughs in conjunction with variable conditions was aimed. Considering four basic mouldboard forms and their constructional features, the comparative variation of the parameters and their effects on specific resistance were examined. Moreover the appropriate form parameters for higher speeds that integrate working quality were determined and the factors affecting the work rate of ploughing were searched. Research findings were expressed by data tables and nomograms. In consequence, the prediction of the ploughing resistance that could occur in a given soil type were found to be a considerable factor in the determination of the constructional parameters and it's assessed that lessening some of these parameters; could keep the specific resistance in required limits. KEY WORDS: Mounted type mouldboard plough, soil strength parameters, mouldboard tail angle, form parameters, horizontal lines, specific plough resistance, drawbar power.