Yüksek magnetik alanlarda iki boyutlu sistemlerde lokalizasyon etkisi
- Tez No: 34943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YÜKSEK MAGNETİK ALANLARDA İKİ BOYUTLU SİSTEMLERDE LOKALİZASYON ETKİSİ Ayşegül CANBOLAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mesude SA?LAM 1994, Sayfa : 57 Jüri : Doç. Dr. Mesude SA?LAM : Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP : Prof.Dr.Tezer FIRAT Bu çalışmada yüksek tnagnelik alanın lokalizasyon etkisinin Kesirli Kuanlum Hail olayı üzerindeki önemi ele alınmıştır. Kuanlum Hail olayı magnclik alanda Landau Kuanlumlanmasının doğrudan bir sonucudur. Yüksek magnclik alanda serbest elektron sisteminin enerjileri Kesikli Landau düzeyleri şeklinde kuantumlamr. Taban durum Landau düzeyine karşı gelen siklotron yarıçapı magnetik uzunluk olarak adlandırılır. Yüksek magnetik alanın uygulanması sonucunda magnetik uzunluk küçülür, kritik bir alan (B^t) için melal-yalıtkan geçişi olur. Bu çalışmada B > B^, için elektron durumlarının lokalizc olduğu taşımanın hopping şeklinde olacağı ve Kesirli Kuanlum Hail olayının bu limitle gözleneceği gösterilmiştir. ANAHTAR KELİ MELER : Lokalizasyon, Kesirli Kuanlum Hail olayı, Landau kuantumlanması, siklotron yarıçapı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc. Thesis APPROXIMATE LOCALIZATION EFFECTS OF HIGH MAGNETIC FIELDS IN TWO DIMENSIONS Ayşegül CANBOLAT University of Ankara Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Engineering Pyhsics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mesude SA?LAM 1994, Page : 57 Jury Assoc. Prof. Dr. Mesude SA?LAM Prof.Dr.Önder TÜZUNALP Prof.Dr.Tezer FIRAT This thesis considers Uic importance or the localization cfTccl or the high magnetic field on the Fractional Quantum Hall Effect. The Quantum Hall Effect is a direct consequence of the Landau quantization in a high magnetic field. In a high magnetic field the energies of a free electron system are quantized into discrete Landau levels. The cyclotron radius corresponding to the ground stale Landau level is called the magnetic length. As a result of the application of Uic high magnetic field, magnetic length gels smaller and at a critical field, BcrU, metal-insulation transition occurs. In this study we show that for B > Bent the electron stales will be localized stales and the transport will be by hopping and the Fractional Quantum Hall Effect will be observed in this limit. KEY WORDS : Localization, Fractional Quantum Hall Effect, Landau Quantization, cyclotron radius.