Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye aleyhinde sonuçlanan ifade özgürlüğü davalarının ve davacılarının sosyo-kültürel nitelikleri
A socio-cultural profile of the freedom of speech cases with verdicts against Turkey at the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 349424
  2. Yazar: FERZAN DURUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAPRAK CİVELEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu tez çalışması Türkiye?nin AİHM karşısındaki durumunu ele alırken; ilk bölümde AİHM?de 1987-2011 yılları arasında Türkiye aleyhine sonuçlanan ifade özgürlüğü alanında elde edilen 207 kararın istatistiksel çözümlemesi yapılmıştır. Bu çözümlemede söz konusu davalar öncelikle: davaya neden olan olay, kullanılan ifade kanalları, başvuru ve karar yılları, dava süreleri, toplam tazminatlar, davacıların (yaş, cinsiyet, meslek vs) özellikleri ve pek çok farklı değişkenle tek tek inceleyerek, tam sayım üzerinden, davaların genel bir dökümü çıkarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, ifade özgürlüğü ile ilgili söz konusu 207 davaya konu olan olayların gerçekleştiği İstanbul davalarının, davacıları ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiş, bu kişilere; insan hakları ve AİHM?ne ilişkin kavrayışları, Mahkemeye başvuru nedenleri, elde ettikleri tazminatlar, ifade özgürlüğüne ilişkin sınırları sorularak, bu davalardaki kişiler ve sahip oldukları dünya kavrayışları anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen bilgiler, postmodern düzlemde, insan haklarının evrenselliği ve kavramın ?amaç? ve ?araç? kılınması bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis study, which covers Turkey's situation against ECHR, statistical analysis have been carried out regarding the decisions have been made against Turkey by ECHR between 1987 and 2011 for 207 cases related with freedom of speech. In this analysis, the cases in question has been examined particularly in terms of factors like the causes, the channels of communications, the year of application and decision, case durations, total indemnifications incurred, prosecutors' features (age, sex, profession, etc.) and many other varibles, and a general understanding regarding whole cases have been exposed. In the second part of the study, interviews have been made with those prosecutors of the abovementioned 207 cases, whose cases have occurred in İstanbul, and a acquiring a general understanding about the subjects and their perception of world have been intended by redirecting questions of whose subjects are their understanding of human rights and ECHR, the reasons behind their application to ECHR, indemnifications they have received, their understanding for limitions of freedom of speech. The information derived from this study have been discussed in a post-modern level in the sense of the universality of the human rights concept, and that it's being rendered as a