Marka Hukukunda sınıflandırma ilkesi ve bu ilkenin marka hükümsüzlüğü davalarına etkisi
Classification principle in trademark law and impacts of such principle on trademark nullity cases
- Tez No: 349454
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kuşkusuz hukuk sistemimizde son yıllarda hukuki uyuşmazlıkların sıkça yaşandığı alanlardan biri de Sınai Mülkiyet Hukuku dallarından biri olan Marka Hukukudur. Marka hukukunda sınıflandırma ilkesi ise, son zamanlarda hükümsüzlük davalarında ön plana çıkan ve son derece önem arz eden bir hal almıştır. Bilindiği üzere, marka hakkı belli bir işletmeye ait mal ve hizmetlerin tanıtılmasını, ayırt edilmesini ve mal ve hizmetin alıcısı tarafından o mal ve hizmetin farkındalığına varılmasını sağlayan markanın üzerinde sahip olunan hak olarak tanımlanmaktadır. Sınıflandırma ilkesi ise, marka hakkının sınırlarının belirlenmesi ve buna bağlı olarak üçüncü kişilerin muhtemel tecavüz eylemlerinin tam anlamı ile tespit edilebilmesi için önem arz et-mektedir. Zira marka üzerindeki hak ve bu hakkın sınırları, markanın/işaretin tescil edilmiş ve/veya kullanıldığı sınıfların tespit edilmesi ile ortaya çıkacaktır. Bu nedenle de elinizdeki çalışmada öncelikli olarak, marka hakkı, marka hakkının korunması ve bu korumanın kapsamı ile başlayarak bu konulara ilişkin 556 Sayılı KHK?nın tüm hüküm¬leri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmeye çalışılmış ve devamla sınıflandırma ilkesi ve bu ilke ile bağlantılı olması nedeniyle tescil edilebilirlik şartları ve marka hakkının kazanılma¬sındaki sistemler de ayrı başlıklar halinde açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise sınıflandırma ilkesinin marka hukuku kapsamında özelikle tecavüz ve hükümsüzlük davalarına etkisine ve bu hususlarda kanun koyucu tarafından yapılmış olan düzenlemenin yeterli olup olmadı¬ğına dair hususlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
No doubt that one of the most commonly encountered legal disputes in recent years in our law system is Trademark Law, a branch under Industrial Property. Nevertheless the principle of classification in trademark law have recently come to the forefront and become of vital im-portance, particularly for nullity cases. As it is already known, trade¬mark right is considered as the right on a trademark, which ensures promotion of, distin¬guishing goods and services of a certain establishment, and awareness of customer of such goods and services. The classification principle, however, is of great importance for determination of the limits for trademark right, and accordingly for strict detection of possible breaches by third parties. Be-cause, the rights on the trademark and limits thereof shall come in sight by registration of such trademark/sign and/or by determination of the classes those are grouped in. Therefore, for the study under progress, first of all the issues on trademark right, protection of trademark right and accordingly entire provisions of Decree Law 556 with this regard have been comprehensively reviewed, and thereafter, classification principle and by correlation, registrability conditions and systems for achieving trademark right have been explained under individual headings. The final part of the study assesses the impacts of classification principle within the scope of trademark law, par¬ticularly on breach- and nullity cases. Moreover, the issues have been evaluated on that the arrangements imposed by lawmaker with this regard are inadequate.