A psychoanalytic approach to fairy tales
Peri masallarına psikanalitik bir yaklaşım
  1. Tez No: 349455
  2. Yazar: AYDIN PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Psikanalitik edebiyat kuramı, temellerini Sigmund Freud'un attığı psikanalizin, herhangi bir edebiyat eserine ya da yazına uygulanması olarak tanımlanabilir. Psikanalitik edebiyat kuramı yazarın meselelerini ve yazının katmanları arasına gizlenmiş bilinçdışı mesajları inceler. Masalların ilk nerede, ne zaman anlatılmaya başlandığı bilinmemesine rağmen, bir zamanlar yetişkinler arasında anlatıldığı söylenmektedir. Çocuğun, doğum ile başlayıp, yetişkinliğe kadar süren gelişim evrelerinin zor ve sancılı bir süreç olduğu söylenebilir. Gelişim sürecinde çocuğa rehberlik edecek, rahatlatacak, ve bir tür tatmin sağlayacak enstrümanların eksikliği, masalları, bu özellikleriyle çocuklar için önemli bir araç haline getirir. Bu tezde çocukların masallara karşı hissettikleri derin ilginin sebepleri teorik ve pratik olarak incelenmiştir. Vladimir Propp'un masallarda yer alan yapısal kalıpları/desenleri ve bu desenlerin işaret ettiği sınıflandırmaları detaylı bir şekilde incelediği Morphology of the Folk Tale adlı eseri bu çalışmadaki incelemelere rehberlik eden ana referans kaynaklarından biridir. İlk bakışta, içerdikleri şiddet ögeleri ile masallar, çocuklar için uygun değilmiş gibi görünürler. Ancak, bu türün çocuğa, iç meseleleri ile başa çıkmada rehberlik ettiği ve hayata hazırladığı söylenebilir. Masalları çocuğun gelişim evrelerine göre sınıflanıdırmak kısmen mümkün olsa da, bir masalın tek bir gelişim evresini temsil edebileceğini söylemek yanlış olur.
Özet (Çeviri)
Psychoanalytic literary theory may be defined as applying psychoanalysis, which was founded by Sigmund Freud, to any literary work or text. Psychoanalytic literary theory examines the issues of the writer and the unconscious messages that are hidden in the layers of the text. Although it is not known exactly when and where fairy tales were first told, it is believed that they were initially told among adults. The developmental procedure of the child, which begins at birth and continues until adulthood, is said to be a difficult and sometimes painful process. Because of a lack of instruments to guide, relieve, and provide a kind of wish fulfillment throughout the developmental stages, fairy tales with these features become an important tool for the child. The reasons behind children's deep interest in fairy tales are examined theoretically and empirically in this work. Vladimir Propp's Morphology of the Folk Tale, in which he searched for the structural patterns of fairy tales and classified these patterns in a detailed way, is also one of the primary reference works guiding the analyses in this work. At first glance, fairy tales seem inappropriate for children because of their ferocious content. However, this genre is said to guide the child in coping with his/her inner issues, and prepare him/her for life. Although classifying fairytales according to the developmental stages of children is said to be partially possible, it would be wrong to say that a fairy tale can represent only one developmental stage.