AMT kullanımı ve tasarım-imalat entegrasyonu kapsamında rekabet avantajlarına etkisi: Türkiye geneli metal mutfak eşyası imalat sektöründe bir uygulama
Capturing the competitive advantages of advanced manufacturing technologies: Design manufacturing integration as a complementary asset: A case study on metal kitchen equipments manufacturing enterprises in Turkey
- Tez No: 349483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İleri İmalat Teknolojileri(AMT) uygulandıkları işletmelere rekabet avantajları sağlar.Tasarım-İmalat Entegrasyonu(DMI) kapsamında sağladığı faydalar organize bir çalışmanın sonucudur.DMI kapsamında AMT'lerin tamamı sürece dahil olmaktadır.DMI çerçevesinde AMT kullanımından optimize faydanın sağlanabilmesi için gerekli değişimlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Bu araştırma metal mutfak eşyası imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeleri kapsamakta ve amacı Kahramanmaraş metal mutfak eşyası imalat işletmelerindeki kullanılan ileri imalat teknolojilerini ortaya koymak, DMI ve AMT kullanımının rekabet avantajlarına etkisini ortaya koymaktır.Bu amaçla ilk olarak AMT, DMI gibi konularda teorik bilgilere yer verilmiştir. Teorik bilgiler ışığında hazırlanan bir anket Kahramanmaraş ilinde faaliyet göstermekte olan metal mutfak eşyası imalatı yapan TOBB veritabanına kayıtlı olanlardan rastgele seçim metodu ile belirlenmiş işletmelere uygulanmış ve anket uygulanmadan anketin öntesti yapılmıştır. Geri dönüş oranlarının yüksek olması için işletmelerle bizzat görüşme yoluna gidilmiştir. Anketin uygulanmasından sonra elde edilen veriler analiz edilerek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advanced Manufacturing Technologies(AMT) provide competetive advantages to business enterprises.Capturing the Design and Manufacturing Integration(DMI) benefits are the result of through organizational work.Capturing on DMI all AMTs including in process.There is need to do necessary changes to acquire the optimize benefits that can be obtained by acquisition of AMTs on capturing DMI.This study covers kitchen equipments manufacturer which perform in metal sector and the purpose is to obtain of the competitive advantages condition of Advanced Manufacturing Technology(AMT) with Design Manufacturing Integration in Turkey.With this aim a detailed literature review is included. By envolving the data acquired from the the literature a randomly selected sample is identified with the aim of applying a questionnaire on kitchen equipment manufacturing companies from metal industry which are member of TOBB.Also a pre-test is applied before performing the questionnaire. In order to acquire a high return ratio interviews are performed face to face with the enterprises. Data is analyzed after application of the questionnaire and results are obtained.