Türkiye Chenopodiaceae familyası üzerinde polinolojik bir araştırma
On The pollen morphology of Turkish Chenopodiaceae
  1. Tez No: 34956
  2. Yazar: NUR MÜNEVVER PINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
i ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKİYE CHENOPODIACEAE FAMİLYASI ÜZERİNDE PANLİNOLOJİL BİR ARAŞTIRMA Nur Münevver PINAR Ankara Üniversitesi Fen Bitimleri Enstitüsü Biyoloji Anahilim Pah Danışman : Prof. Dr. özden 1NCEOGLU 1994 Sayfa 111 Jüri : Prof. Dr. Özden İNCEOGLU Prof. Dr. Ender Yurdakulol Doç. Dr. Mecit Vural Bu araştırmada, dış morfolojik özeliklerine göre, teşhis edilme sinde zorluk çekilen Chenopodium L.ye ait 12 tür, Atriplex L.' nin 11 türü, Salicornia L.'nın 2 türü ve Suaeda L. cinsinin de 8 türünün polen morfolojileri ışık ve elektron mikroskoplarında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her taksonun ayrı ayrı palinolojik tanımları yapılmış ve taksonomik problemlerinin palinolojik bilgilerle tür seviyesinde çözümünde por sayılan ve polen büyüklükleri diagnostik karakter olarak kabul edilmiştir. Polen çaplarının büyüklüklerine ve por sayılarına göre Chenopodium türleri 5 tipe, Atriplex 4 tipe ve Suaeda 3 tipe ayrılmıştır. Cins seviyesinde yalnız Atriplex ve Chenopodium cinsleri birbirlerinden ornementasyon özelliklerine göre ayrılabilmiştir. Atriplex cinsinde belirli granulatae olan ornementasyon, Chenopodium cinsinde daha az belirgin granulatae' dir. Suaeda cinsi ise bu iki taksondan por çaplarının küçük olması ile ayrılabilmişdir. Salicornia cinsinin tür sayısı iki adet olduğu için, bu cinslerden ayırabilen kesin özellikler bulunamamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Chenopodium L., Atriplex L, Salicornia L-, Suaeda L., polen, polen morfolojisi, transmisyon (geçirmeli) elektron mikroskobu, skenning elektron mikroskobu.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT PhD Thesis ON THE POLLEN MORPHOLOGY OF TURKISH CHENOPODIACEAE Nur Münevver PINAR Ankara university Graduate School of Natural and Applied Science, Department of Biology 1994. Page: 111 Jurry : Prof Dr. özden 1NCEOGLU ProfDr. Ender Yurdakulol Assoc Prof Dr. Mecit Vural The pollen morphological features of 12 Chenopodium L. species, 11 Atriplex L. species, 2 SalicorniaL. species and 8 Suaeda L. species whose morphological seperation is difficult have been examined comparatively through the light microscope, scanning and transmission electron microscopes. Each taxon has then been described palynologically. Significant differences between species have been found-with respect to grain size and pore number. According to these features certain pollen types have been defined for the genera; 5 types for Chenopodium, 4 types for Atriplex and 3 types for Suaeda. It is suggested that Chenopodium and Atriplex can be seperated palynologically. In the former distinctly granulatae ornamentation has been observed, where as in the latter obscuraly granulatae ornamentation has been recorded. On the other hand, in the genus Suaeda pore size smaller than that in Chenopodium and Atriplex. As only two species of Salicornia have been studied, this genus could not be distinguished from other genera examined. KEYWORDS : Chenopodium L., Atriplex L., Salicornia L., Suaeda L., pollen, pollen morphology, transmission electron microscopy, scan ning electron microscopy.