Konya Ilgın Atlantı Ovası sulamasında su dağıtım ve kullanım etkinliği
The determination of water-use and distribution efficiency in Konya Ilgın Atlantı irrigation project
  1. Tez No: 34957
  2. Yazar: AHMET ÜNLÜKALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi KONYA ILGIN ATLANTI OVASI SULAMASINDA SU DA?ITIM VE KULLANIM ETKİNLİ?İ Ahmet ÜNLÜKALAYCI ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Osman YILDIRIM 1994, sayfa: 134 Jüri: Doç. Dr. Osman YILDIRIM Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Mehmet KARA Bu çalışmada, Devlet Su işleri tarafından 1970 yılında işletmeye açılan Ilgın Atlantı sulama projesi ele alınmış ve ovanın sulanması için yapılmış tesislerden optimum biçimde yararlanmaya ilişkin seçeneklerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak doğrusal programlama yöntemlerinden yararlanılarak bitkilerin optimum sulama alanları ve bitki desenlerinin saptanması, su kullanım randımanlarının artırılması yönünden su iletim sistemlerinin geliştirilmesi ve tarla içi su dağıtım sistemlerinin düzenlenmesine ilişkin analizler yapılmıştır. FAO tarafından geliştirilen DASI bilgisayar program yardımı ile proje ekonomik açıdan incelenmiştir. Ayrıca CROPWAT bilgisayar programı ile sulama alanında yetiştirilen çeşitli bitkilere ilişkin optimum sulama programları oluşturulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Su-kullanım randımanı, bitki su tüketimi, infiltrasyon hızı, su kayıpları, su- uygulama randımanı, doğrusal programlama, optimum sulama alanı, optimum bitki deseni, DASI, ekonomik analiz, CROPWAT, sulama zamanı planlaması.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT PhD Thesis THE DETERMINATION OF WATER-USE AND DISTRIBUTION EFFICIENCY IN KONYA ILGIN ATLANTI IRRIGATION PROJECT Ahmet UNLUKALAYCI Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM 1994, Page: 134 Jury: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Mehmet KARA The aim of this study was to evaluate the most efficient use of the Ilgxn Atlanti Irrigation project which was put into practice by the State Hydraulic Works in 1970. By using linear programming method optimal irrigation areas and crop patterns were determined. For the efficient use of water, work has been done on the development of irrigation systems and on the arrangement of field water distribution systems. Economical analysis of the project was also carried out by using the computer program DASI, which was developed by FAO. Finally the optimum irrigation scheduling programs for various crops grown in the area were calculated by means of the program CROPWAT. KEY WORDS: Water-use efficiency, evapotranspiration, infiltration rate, water-loss, water-application efficiency, linear programming, optimal irrigation area, optimal crop pattern, DASI, economical analysis, CROPWAT, irrigation scheduling.