Domateste kireç-azot ilişkilerinin 15N ile belirlenmesi
Determination of nitrogen-lime relations in tomatoes by 15N
  1. Tez No: 34955
  2. Yazar: DİLARA ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İİİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOMATESTE KİREÇ-AZOT İLİŞKİLERİNİN ir,N İLE BELİRLENMESİ Dilara ERDEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Akgün AYDENİZ 1994, Sayfa: 70 Jüri : Prof. Dr. Akgün AYDENİZ : Prof. Dr. Ferhan HAT1P0GLU : Prof.Dr. Tevfik AKSOY Kireç içermeyen, bazaltik Siverek toprağına %'. 0-1-2-5-10-20 oranında kireç katarak elde olunan serilere: 0-5-20-50-100-200 ppm azot katarak ve N ile etiketleyerek hazırlanan saksılarda m.b.m. ile 2 ay süreyle domates yetiştirilip, hasat ve analiz ederek serada yapılan araştırma sonuçları söyle özetlenebilmektedir. Kireç, azot ve kireç x azot: tepe, kök ve toplam k.m. miktarlarını (verimi) şiddetle ve belirgin bir biçimde etki lemistir. Oransal değerler olarak verim; azot dozu sırasına göre: 100-99-112-1 37-172-24 4 ve kireç dozu sırasına göre: 100-94-96-103- 83-69 olarak gerçekleşmiştir. Gerek azot, gerekse kirecin tepe kısmına etkisi, köke etkisinden daha açık ve belirgin olmuştur. Oransal değerler azot dozu sırasıyla: 100-106-114-114-116-141, kireç dozu sırasıyla: 100- 100-107-107-99-88 olarak gerçekleşmiştir. Azot, azot kapsamını tanığa oranla belirgin şekilde artırmış, kirecin önemli etkisi görülmemiştir. Oransal değerler azot sırası ile: 100-83-62-104-145-147, kireç sırası ile: 100-102-100-105-93-102 olarak gerçekleşmiştir. Sömürülen azot miktarları, mikroorganizma aktivitesi nedeniyle, düşük azot düzeylerinde azalmış yüksek azot düzeylerinde artmıştır. Oransal değerler olarak sömürülen azot; azot dozu sırasına göre: 100-84-69-139-250-361; kireç dozu sırasına göre de: 100-97-95-105-77-71 olarak gerçekleşerek kirecin yüksek düzeylerinde azalmıştır. Gübreden ve topraktan sömürülen azot miktarları, azot dozu arttıkça artmış, yüksek kireç düzeylerinde biraz düşmüştür. OrtalamaIV değerler olarak gübreden sömürülen azot, azot dozu sırasına göre: 0.63-2.98-8.69-17.69 mg/saksı; kireç dozu sırasına göre ise: 8.40- 7.87-7.63-7.74-6.45-6.87 mg/saksı olarak gerçekleşmiştir. GUbreden-topraktan sömürülen azot oranları içerisinde gübrenin payı azot dozuna bağlı olarak artmış, düşük kireç dozlarında azalmış, yüksek kireç dozlarında artmıştır. Topraktan sömürülende ise kuşkusuz bu durum tersinir olmuştur. Ortalama değerler olarak gübreden sömürülen azot oranı azot dozu sırasıyla: % 5.83-12.78- 20.80-29.16; kireç dozu sırasıyla; % 16.55-16.45-15.61-15.73-18.59- 19.94 olarak gerçekleşmiştir. A-değerleri azot dozu sırası ile: 394-357-389-503 ppm; kireç dozu sırası ile: 438-427-463-452-358-327 olarak gerçekleşmiştir. Gübreden yararlanma azot dozu sırası ile: % 7.79-14.88-21.72- 22.12; kireç dozu sırası ile: % 17.29-17.39-16.43-17.31-15.13-16.21 olarak gerçekleşmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kuru madde (k.m.), Mini biyolojik met od (m.b.m), Verim (toplam kuru madde), Tepe, Kök, Tepe/kök, Azot kapsamı, Sömürülen azot, Topraktan sömürülen azot, Gübreden sömürülen azot, A-değeri, Gübreden yararlanma oranı
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis Dilara ERDEN DETERMINATION OF NITROGEN-LIME RELATIONS IN TOMATOES BY 15N Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. AkgUn AYDENtZ 1994, Page: 70 Jury: Prof. Dr. AkgUn AYDENtZ : Prof. Dr. Ferhan HATtPOGLU : Prof. Dr. Tevfik AKSOY An experiment was carried out to determine the Nitrogen-Lime relations in tomato plants by N grown in greenhouse conditions. Lime was incorporated into bazaltic Siverek soil, that had no CaCOj, at the rate of 0-1-2-5-10-20- % as CaCOj and nitrogen was applied to that soil at the rate of 0-5-20-50-100-200 ppm N as (NH^jSO, by labelling 5-20-50 ppm N with 5% (^NH^SO^ and 100-200 ppm N with 2% (l5NH^)2SO^. And tomato plants were grown in greenhouse conditions by using m.b.m. for 2 months. At the end of 2 months, plants were harvested, and roots were washed and analysed. At the 5 ppm N rate N could not be detected by emission spectrometry. The results are summarized below: The tops, roots and total dry matter yield were strongly affected by lime and nitrogen applications as well as Lime x nitrogen interactions. The ratios of total dry matter to the control plants were 100-99-112-137-172- 244 % respective to the N rates and 100-94-96-103-83-69 % respective to the CaC03 rates. Lime, nitrogen and lime x nitrogen interactions affected the tops yield rather than the root yield. That's why, it was thought that the tops/roots ratio would be more representative than the dry matter yield. And it was found that the ratios of tops/roots to the control plants were 100-106-114-114-116-141 % respective to the N rates and 100-100-107-107-99-88 % respective to the CaCOj rates.Vİ The N content of plants increased at the high N applications. The ratios of N content of plants to the control plants were 100-83-62-104-145-147 % respective to the N rates and 100-102-100-105-93-102 % respective to the CaCOj rates. The effects of CaCOj applications on the N content of plants were found to be not as important as effects of N. The N uptake increased depending on the amount of nitrogen applied. But at low N rates, the uptake of N decreased due to microbiological activities. The ratios of N uptake to the control plants were 100-84-69-139-250- 361 % respective to the N rates and 100-97-95-105-77-71 % respective to the CaCOj rates. The high CaCOj applications decreased the uptake of N. Nitrogen applications increased the nitrogen uptake from the fertilizer as well as from the soil. The nitrogen uptake from the fertilizer increased 0.63-2.98- 8.69-17.69 mg/pot as the N rates increased 20-50-100-200 ppm. CaCOj applications decreased the N uptake from the fertilizer slightly as 8.40-7.87-7.63-7.74-6.45-6.87 mg/pot respective to the CaCOj rates. The %Nitrogen derived from fertilizer increased, depending on N rates, 5.83-12.78-20.80-29.16 %. The ^Nitrogen derived from fertilizer decreased at the low CaCOj applications and increased at the high CaCOj applications. Respective to the CaCOj rates the XNitrogen derived from fertilizer changed as follows: 16.55-16.45- 15.61-15.73-18.59-19.94 %. The A-values were not consistent as 394-357-389-503 ppm respective to the N rates and 438-427-463-452-358-327 ppm respective to the CaCOj rates. The fertilizer use efficiency increased 7.79-14.88- 21.72-22.12 % depending on the N rates and decreased with CaCOj applications as 17.28-17.39-16.43-17.31-15.13-16.21 % depending on the CaCOj rates. KEY WORDS: Dry matter, Miniature biological method (m.b.m), Yield (total dry matter), Top, Root, Top/Root, Nitrogen content, Nitrogen uptake, Nitrogen derived from soil (Ndfs), Nitrogen derived from fertilizer (Ndff), A-value, Fertilizer use efficiency