Top-down yöntemi ile derin kazı yapılması ve top-down yöntemine bir örnek
Deep excavation with top-down method and a case story to top-down method
  1. Tez No: 349612
  2. Yazar: TOLGA ARIKOLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞLAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma kapsamında, özel bir derin kazı metodu olan top-down yöntemi ele alınmıştır. Top down kazı yönteminin, hangi koşullarda uygulanabildiği, yöntemde kullanılan iksa elemanları, bu elemanların tasarımları ve yöntemin uygulama aşamaları üzerinde durulmuştur.Tezin birinci bölümünde; derin kazı tanımı yapılıp; derin kazılar hakkında ön bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; derin kazılarda iksa sisteminin tasarımında kullanılan yanal kuvvetlerin bulunmasında faydalanan yöntemlere değinilmiştir. Daha sonra belli başlı kazı yöntemleri, kazı yöntemlerinin uygulama aşamaları, avantaj ve dezavantajları anlatılmıştır. Anlatılan derin kazı yöntemleri karşılaştırılmıştır. Bu bölümde son olarak iksa sistemlerinde kullanılan fore kazık, mini kazık, diyafram duvar gibi düşey elemanlar ele alınmıştır.Üçüncü bölümde; derin kazılarda aletsel gözlemin önemine değinilmiş, sıklıkla kullanılan gözlem araçları tanıtılıp; gözlemler sonucunda elde edilecek verilerden bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde; tez konusu olan top down yöntemi irdelenmiştir. Metodun uygulama alanları, avantajları, dezavantajları, kullanılan yatay ve düşey destekler, tasarımlarında dikkat edilecek hususlardan bahsedilmiştir. Bunlara ek olarak dünyada ve Türkiye'de yöntemin kullanıldığı projelere değinilmiş ve bunlardan üçü kısaca anlatılmıştır.Tezin son bölümünde; İstanbul'da inşa edilmekte olan ve top down yönteminin kullanıldığı Shangri-La Otel projesinin temel kazısı ve bodrum kat inşası örnek çalışma olarak ele alınmıştır. Projenin temel kazısı ve bodrum inşasında top down yönteminin seçilmesindeki etkenler, tasarım esasları ve inşa aşamaları anlatılmıştır. Ardından proje kapsamında yapılan aletsel gözlemler ve gözlemler sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In scope of this study, top-down method that is a special deep excavation method is discussed. Application phases of this method, shoring components used for method and design of these components and applicable conditions of method are discussed.In first part of thesis; deep excavation description is made and advance information about deep excavation are given. In second part, lateral soil forces that are used in design of deep excavation shoring systems are explained. Then the most common deep excavation methods; application phases, advantages and disadvantages of these methods are discussed. Also discussed deep excavation methods are compared. Lastly, in this part vertical components that are used in shoring systems such as mini pile, drilling pile and diaphragm wall are mentioned.In third part, the importance of instrumental monitoring of deep excavation is mentioned. Commonly used monitoring instruments are introduced. Data to be obtained from monitoring are mentioned.In fourth part, top down method that is main topic of thesis is examined. Application areas of method, advantages and disadvantages of method, lateral supports, and design of these supports are mentioned. In addition, project that is used top-down method on world and in Turkey are adverted. Third of these projects are, shortly explained.At final section of thesis, deep excavation and basement construction of Shangri-La Hotel project that is constructing in İstanbul and top-down method is used in construction, is considered as a case story. The basic factors choosing of top-down method in foundation excavation and basement construction of project design and construction phases of project are described.