Comparison of deformations from 2d and 3d fem analysis with field measurements of a top down deep excavation in bağcilar metro station
Bağcılar metro istasyonu'ndaki yukarıdan aşağıya yapılan derin kazı için 2 ve 3 boyutlu sonlu eleman yöntemi analiz sonuçları ile sahada yapılan deformasyon ölçüm sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 418312
  2. Yazar: ABDULLAH ONUR USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezde, İstanbul'da bulunan Otogar-Bağcılar raylı sistem hattında bulunan Bağcılar Metro İstasyonu'ndaki yukarıdan aşağıya yapılan derin kazı için, 2 ve 3 boyutlu sonlu eleman sistemi analiz sonuçları ile sahada yapılan ölçüm sonuçları karşılaştırılmıştır. İlk olarak derin kazılar hakkında genel literatür taraması yapılmıştır. Proje alanında Güngören formasyonu gözlemlenmiş ve baskın zemin tipi siltli kil olarak belirlenmiştir. Zemin parametreleri ve zemin modeli seçildikten sonra, PLAXIS2D ve PLAXIS3D adlı sonlu eleman sistemi analiz programları ile 2 ve 3 boyutlu analizler yapılmıştır. Daha sonra, analiz sonuçları ile sahada inklinometre vasıtasıyla yapılan deformasyon sonuçları karşılaştırılmıştır. Tez çalışması sonucunda, 2 boyutlu analizlerin yatay deplasman sonuçlarının, inklinometre ölçümlerinden ve 3 boyutlu analiz sonuçlarından 3 ve 4 kat arasında büyük olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, 3 boyutlu analiz sonuçları ve inklinometre ölçümlerinin yaklaşık olarak aynı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 2D and 3D FEM analysis results are compared with field measurements of a top down deep excavation in Bağcılar Metro Station which is on the Otogar - Bağcılar Light Rail Transit Line in İstanbul. First, a literature review on deep excavations is performed. The soil formation observed in the project site is Güngören formation and the dominant soil type is silty clay. After selecting the soil parameters and soil models, 2D and 3D models of the excavation are analyzed by FEM programs PLAXIS2D and PLAXIS3D. Deformation measurements taken by inclinometers are compared with the calculated deformations from FEM. The thesis study shows that lateral displacements of 2D analysis are between 3 and 4 times larger than the inclinometer measurements and 3D analysis. Moreover, 3D analysis results and inclinometer measurements are approximately same.