Usage of photogrammetric methods for detection skin disorders and their evaluation
Cilt hastalıklarının belirlenmesinde ve değerlendirilmesinde fotogrametrik yöntemlerin kullanımı
  1. Tez No: 349683
  2. Yazar: MERVE GÜÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Derideki anormallikler basit aknelerden kişinin yaşam kalitesini etkileyen acı verici yaralara kadar değişkenlik gösterebilir. Bu tür bozuklukların erken dönemde teşhis edilmesi ve gelişiminin izlenmesi yüksek derecede önem taşımaktadır. Bu aşamada, fotogrametri fiziksel temasta bulunmadan yüksek geometrik doğruluklu görsel veri elde edebilme özelliğiyle bu konunun bir parçası olmaktadır.Fotogrametri, ASPRS tarafından ? Fiziksel objeler ve çevre hakkında kayıt, ölçme ve yorumlama yoluyla fotoğraflardan ve diğer görsel materyaller üzerinde güvenilir bilgi etme sanatı, bilimi ve teknolojisi? olarak tanımlanmaktadır. İlk olarak topografik amaçlarla kullanılmaya başlanmış olan fotogrametri yersel fotogrametri ile birlikte topografik olmayan uygulamalarda da önemli bir teknik haline gelmiştir (Wolf et al., 2000). Fotogrametrinin kullanım alanlarının genişlemesinin yanında, teknolojideki gelişmelerle paralel olarak, analog fotoğrafların yerini dijital görüntüler almakta ve bu durum dijital görüntü işleme teknikleri ile birlikte görüntüler üzerinde modifikasyon yapılabilmesine olnak sağlamaktadır. Bunun yanında, resimlerin birbirine geometrik olarak dönüştürülerek aynı koordinat sistemine getirilebilmesi özelliği ile fotogrametri, aynı objeye ait farklı zamanlarda elde edilen verilerin karşılaştırılmasına olanak vermektedir.Bu tezin amacı, fotogrametrik yöntemler kullanılarak cilt hastalıklarının belirlenmesinde yararlı olabilecek dijital görüntü işleme teknikleri ve bazı filtrelerin araştırılması ve ilgilenilen objenin amaca en uygun görüntüsünün elde edilebilmesi için çevresel koşullar ile ISO değeri, diyafram açıklığı, objektif hızı, görüntünün beyaz dengesi gibi kamera ayarlarının belirlenmesi ve sonrasında bilgisayar destekli programlarla değerlendirilmesidir.Özellikle dikkate alınmalıdır ki bu çalışma içerisinde yer alan bazı yöntemler tıbbi amaçlara yönelik olarak yeni kullanılmaya başlanmış ve hala deneysel aşamada bulunmaktadır. Bu nedenle daha ileri düzeyde araştırmalar ve daha derin, uzun soluklu deneyler yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Abnormalities on skin may vary from simple acne to painful wounds which affect a person?s life quality. Detection of this kind of disorders in early stages and following the evaluation of abnormalities are of high importance. At that stage, photogrammetry becomes a part of this concern with its ability to provide geometrically highly accurate visual data without physical contact.ASPRS defines photogrammetry as ?the art, science and technology of obtaining reliable information about physical objects and the environment, through processes of recording, measuring, and interpreting images on photographic images and patterns of recorded radiant electromagnetic energy and other phenomena?. Photogrammetry, which has been used for firstly topographic purposes, in virtue of terrestrial photogrammetry became useful technique in non-topographic applications also (Wolf et al.,2000). Moreover the extension of usage of photogrammetry, in paralel with the development in technology, analogue photographs are replaced with digital images and besides digital image processing techniques, it provides modification of digital images by using filters, registration processes etc. Moreover photogrammetry (using same coordinate system by registration of images) can serve as a tool for the comparison of temporal imaging data.The aim of this thesis is to examine some digital image processing techniques and filters which might be useful to determine skin disorders by using photogrammetric method and determine some environmental conditions, most appropriate camera settings like ISO Speed, Shutter Speed, Aperture Value, White Balance etc. to acquire images in order to have most suitable appearance of interested object and then, evaluating data with the use of computer aided programs.It should be noted that, some of the methods mentioned below in the thesis are newly used for medical purposes and are still on experimental level and further investigations with deeper examinations are necessary.