İnşaat projelerinde uyuşmazlık inceleme kurulları uygulaması
Implementation of dispute review boards in construction projects
- Tez No: 349685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Proje süreci boyunca taraflar arasında fikir ayrılıkları ve anlaşmazlıklar olarak tanımlanan uyuşmazlıklar meydana gelebilir. Uyuşmazlıklar projelerin zamanında, istenilen kalitede ve bütçede tamamlanmasını engelleyebilir. Bu nedenle taraflar uyuşmazlıkların meydana gelmesini önlemek ve meydana gelen uyuşmazlıkları çözmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu çalışma kapsamında uyuşmazlıkların oluşmasını önlemek ve oluşan uyuşmazlıkların hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamak için inşaat projelerinde kullanılan Uyuşmazlık İnceleme Kurulları (DRB) incelenmiştir. Öncelikle literatür araştırması sonucu DRB tanımı, gelişimi ve uygulama süreci ortaya konmuştur. Ardından ?Uyuşmazlık İnceleme Kurulları? uygulaması üzerine, DRB ve çıkış noktası DRB olan benzer kurulların yaygın olarak kullanıldığı İngiltere'de ve bu kurulların kullanımına sıklıkla karşılaşılmayan Türkiye'de gerçekleştirilen ve DRB'de görev almış veya DRB konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi ve uyuşmazlıklar konusunda uzman inşaat sektörü üyelerini kapsayan alan araştırmasına yer verilmiştir. Bu araştırma sonucunda DRB kullanımının sağladığı avantajlar ve dezavantajlar, DRB üyelerinin sahip olması gereken özellikler, DRB çalışma süreci ve DRB uygulaması sırasında karşılaşılan zorluklar değerlendirilmiş ve DRB uygulamasının Türkiye'de kullanımını engelleyen faktörler belirlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde Türkiye'de DRB kullanımının yaygınlaşmasını sağlayacak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disputes defined as differences of opinion among the parties and conflicts can occur during the project. Disputes can prevent completion of projects on time, the required quality and budget. Therefore, parties use the various of methods to avoid disputes and resolve disputes. In this study, Dispute Review Boards (DRB) which are used in construction projects to avoid and resolve disputes in short time are addressed. Primarily, as a result of literature review ; definition, development and implementation process of DRB are indicated. After, field study that is on implementation of DRB and is carried in UK where DRB is used commonly and in Turkey where the boards are not used commonly is explained. In the results of the field study, advantages and disadvantages of DRB, qualifications of DRB members, process of DRB and difficulties that encountered during the establishment and operating of DRB are evaluated and the factors that prevent the popularization of the use of DRB in Turkish construction sector are determined. In the last section of the study, suggestions are made to popularize the use DRB in Turkish construction sector.