Claim management and dispute resolution under FIDIC contracts 2017 edition
FIDIC 2017 sözleşmelerinde hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü
  1. Tez No: 637212
  2. Yazar: GÖKHAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Artan proje boyutları, yenilikçi tasarımlar, meydana gelen teknolojik gelişmeler, küresel rekabet, azalan kar marjları ve çok kültürlü çalışma ortamları gibi inşaat sektöründeki son gelişmeler ileri düzey proje yönetimini projenin başarısı için gerekli bir hale getirmektedir. Sözleşme yönetimi, hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü proje yönetiminin ana yapıtaşları olup standart inşaat sözleşme prosedürleri üzerinde bilgi ve deneyim gerektirmektedir. FIDIC sözleşmeleri, uluslararası inşaat projelerinde en yaygın olarak kullanılan sözleşmelerden biridir. FIDIC 1999 versiyonu birçok uluslararası projede ve uluslararası finanse edilen yerel projelerde kullanılmıştır. Sektörde yer alan uzmanlar farklı FIDIC 1999 sözleşme formları üzerinde hatırı sayılır bir bilgiye sahiptirler. Standart inşaat sözleşmeleri sektörde uzun yıllardır kullanılıyor olsalar da gerekli yenilenmeler için düzenli bir biçimde revize edilirler. 2017 yılında FIDIC birçok önemli değişikliğe sahip yeni versiyonunu yayınlamıştır. Hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü konuları ise belirgin değişime sahip konulardan ikisi olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda FIDIC sözleşmeleri sektörde detaylı hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü maddeleriyle bilinmektedir. Bu sebeple, uzmanlar kaynakların da yetersiz olduğu yeni değişiklikleri anlamakta ve uygulamakta zorlanabilirler. Bu tezin amacı, FIDIC 1999 ve 2017 sözleşmeleri arasındaki hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü maddelerinde gerçekleşen değişiklikleri belirlemek ve sektörde hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü prosedürlerinin rahatlıkla anlaşılabilmesi için görsel bir rehber sağlamaktır. Bu amaca ulaşmak için içerik dahilinde FIDIC sözleşmeleri, hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü konularında gerekli bilgiler sağlanmıştır. FIDIC 2017 sözleşmeleri hakkındaki kaynaklar literatür taraması kapsamında incelenmiş olup, bu incelemede makaleler, hukuki yazılar ve yönetmelikler ile sektör raporları kullanılmıştır. Ardından FIDIC sözleşmelerinin iki farklı versiyonu arasında karşılaştırmalı analiz gerçekleştirilmiştir. Son adımda ise sözleşme yönetimi konusunda uzman kişilerle bir araştırma yürütülerek yeni versiyonun inşaat sektörü üzerindeki etkilerinin iyice anlaşılması amaçlanmıştır. Literatür taramasında FIDIC ve daha önce yayınladığı standart inşaat sözleşmeleri ele alınmıştır. Bilimsel makaleler, konferans sunumları, standart inşaat sözleşmeleri ve hukuk firmalarının yayınladığı makaleler bu süreçte detaylı inceleme kapsamına dahil edilmiştir. Hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözüm yöntemleri de bu süreçte detaylıca incelenmiş olup yaygın kullanılan terimleri, sektördeki uygulamaları ve FIDIC sözleşmelerinde nasıl ele alındığı konularına bu çalışmada yer verilmiştir. FIDIC sözleşmelerinde yer alan hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü süreçlerinin figürler yardımıyla görselleştirilmesiyle daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın genelinde ve karşılaştırmalı analiz kısmında asıl olarak FIDIC Conditions of Contract for Construction (İşveren tarafından planlanan bina ve mühendislik sözleşmeleri – Kırmızı Kitap) baz alınmıştır ama FIDIC Conditions of Contract for Plant and Design-Build (Tesis ve tasarım-yapım sözleşmeleri – Sarı Kitap) ve FIDIC Conditions of Contract for EPC/Turnkey Projects (Anahtar teslimi proje sözleşmeleri – Gümüş Kitap) içinde karşılaştırma yapılmıştır. Bu analiz sırasında hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözüm maddeleri odak maddeler olmuştur. Bu maddelerin yanısıra genel ve önemli görülen değişiklerler de çalışmada yer almıştır. Yapılan analize göre, FIDIC sözleşmelerinin 2017 versiyonlarının 1999 versiyonlarına göre daha detaylı olduğu açıkça görülmektedir. Artan sayfa sayıları ile hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü konusunun artık bir yerine iki farklı maddede inceleniyor oluşu detaylı yaklaşımın göstergelerindendir. FIDIC Conditions of Contract for Construction 1999 versiyonunda yer alan Clause 20: Claims, Disputes and Arbitration (Hak talebi, Uyuşmazlıklar ve Tahkim) maddesi FIDIC Conditions of Contract for Construction 2017 versiyonunda Clause 20: Employer's and Contractor's Claims (İşveren ve Yüklenici hak talepleri) ile Clause 21: Disputes and Arbitration (Uyuşmazlıklar ve Tahkim) maddeleri olarak ikiye bölünmüştür. Aynı zamanda yeni versiyonda hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümüne yönelik bazı kavramların tanımlanarak açıklığa kavuşturulması önemlidir. Hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümüne yönelik süreç iki versiyon arasında genel hatlarıyla aynı kalsa da bazı değişiklikler göze çarpmaktadır. Süreçte görevler açısından bir genişleme mevcuttur, bu duruma Mühendisin 28 günlük hak talebi bildirim süresiyle ilgili 14 gün içinde şartların sağlanmadığına yönelik yapması gereken bildirim örnek verilebilir. Sub-Clause 3.7 dahilinde Mühendisin görevlerini yaparken tarafsızlığını koruması beklenmektedir. Aynı zamanda bu maddede, Mühendisin hak talebi değerlendirmesi prosedüründe detaylar artmış ve yeni zaman limitleri eklenmiştir. Değişiklerle beraber Yüklenici ile birlikte İşveren de 28 günlük hak talebi bildirim süresine tabi hale gelmiştir. Bu süreçte mevcut bazı zaman kısıtlamaları değişmiş olup detaylı hak talebi için bildirim süresi 42 günden 84 güne çıkarılmış, dostane anlaşma süresi ise 56 günden 28 güne düşürülmüştür. 1999 versiyonunda yer alan Dispute Adjudication Board (uyuşmazlık hakem kurulu), Dispute Avoidance/Adjudication Board halini almış ve uyuşmazlıklardan kaçınma görevleri arasında eklenmiştir. Bu değişiklikle beraber taraflar arasında büyük sorunlara sebep olabilen uyuşmazlık çözüm süreci, başlamadan veya ilk safhalarındayken bitirilerek sebep olabileceği sıkıntıların ve ekstra maliyetlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Detaylı hak talebi için verilen süre 42 günden 84 güne arttırılırken, dostane çözüm için verilen süre 56 günden 28 güne indirilmiştir. Aynı zamanda Mühendisin hak talebi hakkında yaptığı zaman aşımı ihbarına rağmen geç teslimin haklı sebepleri ile detaylı hak talebinde yer almasına karar verilmiştir. Aynı zamanda BIM de FIDIC 2017 versiyonunda kendine ilk defa yer bulmuştur. Bu sebeple çalışmada BIM ve FIDIC 2017 ilişkisi de incelenmiştir. Genel koşullar yerine özel maddeler arasında incelenmiş olup uygulamasında üç önemli başlık bulunmaktadır. Bu başlıklar BIM Protokolü, BIM Uygulama Planı ve BIM Yöneticisidir. Son aşamada ise sektörde sözleşme yönetimi alanında deneyimli uzmanların yardımıyla bir araştırma yürütülmüştür. Katılımcılar ortalama olarak inşaat sektöründe 22, sözleşme yönetimi alanında 15 yıllık tecrübeye sahiptir. Yürütülen araştırmada 6'sı katılımcıların deneyimlerini belirlemek amacıyla, 7'si ise FIDIC sözleşmelerinin yeni versiyonu hakkında düşüncelerini almak amacıyla toplam 13 soru sorulmuştur. Uzmanlar Mühendisin rolü ile hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü konularındaki değişiklerin önemi konusunda görüş birliği göstermiştir. Aynı zamanda bildirimler, hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü konularında yeni versiyonda artan detay seviyesinden ve bu durumun gerektireceği sözleşme yönetiminden bahsetmişlerdir. %5'lik maliyet artı kar oranından ve simetrik hak talebi prosedürleri değişimlerden bazılarıdır. Bir uzman, değişiklik emirleriyle meydana gelen tasarım maliyetlerinin yükleniciler tarafından talep edilebileceğini ve bu durumun çatışmalara yol açabileceğini belirtmiştir. Mücbir sebebin olağanüstü durum ile değiştirilmesi, bildirimlerin ayrıca yapılma gerekliliği ve Yüklenicinin genel zorunlulukları (amaca uyum) uzmanların bahsettikleri diğer değişimlerdir. Katılımcılar simetrik hak talebi prosedürlerini, Mühendisin tarafsızlığını, detaylı hak talebi için artan süreyi (42 günden 84 güne), hak talebi ve çatışma yönetimi ayrımı yapılmasını, DAB'ın tavsiye fonksiyonunu ve Yüklenicinin eğer gecikme tahmini karın %10'unu geçerse süre uzatma hakkı almasını pozitif olarak değerlendirmiştir. Detaylı prosedürler ve değişen zaman limitleri, dostane çözüm prosedürü için azalan zaman (56 günden 28 güne), çatışma önleme fonksiyonu sebebiyle artacak zaman ve maliyetler, İşveren ve Mühendisin yeni zorunlulukları ise negatif kısımlar olarak değerlendirilmiştir. FIDIC 2017 versiyonunun sektöre faydalı olmasını beklediklerini belirterek bunun deneyimle ve sözleşmenin iyi anlaşılmasıyla gerçekleşeceğini söylemişlerdir. Ancak değişimi yakın zamanda beklemediklerini ve yaklaşık 5 yıllık sürenin lazım olduğunu, bu sürenin kredi kuruluşlarının şartnameleriyle öne alınabileceğini eklemişlerdir. Bu çalışmanın ana katkısı FIDIC'in son iki versiyonunda yer alan hak talebi yönetimi ve uyuşmazlık çözümü prosedürlerine detaylı bir bakış sağlaması ve önemli değişiklikleri vurgulamasıdır. Yeni prosedürlerin ve zaman limitlerinin iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için görsel yardımcılar hazırlanmıştır. Aynı zamanda yeni versiyonun olumlu ve olumsuz tarafları uzmanlar yardımıyla incelenerek bu çalışmanın sözleşme yöneticilerine alışma sürecinde rehberlik etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent developments in the construction industry, such as the growing project scales, innovative designs, challenging technological advances, global competition, diminishing profit margins and multi-cultural working environments require advanced project management to ensure the success of projects. Contract administration, claim management and dispute resolution are crucial project management activities and require a detailed knowledge and expertise on the procedures adopted in the standard forms of contracts. FIDIC (International Federation of Consulting Engineers - Fédération Internationale des Ingénieurs Conseils) contracts are one of the widely used contracts in the international construction projects. FIDIC 1999 editions have been adopted in many international projects and local projects financed internationally. Sector professionals are quite knowledgable regarding the different types of standard forms of FIDIC 1999. Although the standard forms of contracts are used in the industry for a long time, they are revised regularly for necessary updates. In 2017, a new suite of FIDIC contracts were published bringing significant changes. Claim management and dispute resolution are two of the topics where visible changes took place. Also, FIDIC standard form of contracts is well-known with their detailed claim management and dispute resolution clauses. Therefore, sector professionals are now challenged to understand and adapt to these changes in contract administration procedures under New Suite of FIDIC Contracts. However, the resources to support this adaptation are still very limited. The aim of this thesis is identifying the changes in claim management and dispute resolution processes between 1999 and 2017 editions of FIDIC contracts and provide a visual guidance for sector professionals to help them understand new procedures required. To achieve that goal, background information about FIDIC contracts, claim management and dispute resolution are provided. A literature review was performed on the limited resources tackling FIDIC 2017 contracts, including articles, legal notes, and sector reports. Then, a comparative analysis has been made between two different editions of FIDIC contracts. As a final step, a survey was conducted with experts in contract administration to understand better about the effect of the new edition to the construction industry. In the literature review, an overview of FIDIC and previously published edition of FIDIC contracts has been provided. A detailed review was conducted by using scientific articles, conference papers, standard form of contracts and relevant articles of law firms. Claim management and dispute resolution are examined with an explanation of widely used terms, applications and how they are mentioned in FIDIC contracts. The processes of claim management and dispute resolution are visualized with figures to provide a better understanding. Comparative analysis of this study is mainly based on FIDIC Conditions of Contract for Construction (Red Book), although comparison for FIDIC Conditions of Contract for Plant and Design-Build (Yellow Book) and FIDIC Conditions of Contract for EPC/Turnkey Projects (Silver Book) has been performed too. While doing this analysis, claim management and dispute resolution clauses were the focus, however other general and significant changes were also identified. According to comparative analysis, it is seen that the 2017 editions of contracts are more detailed than 1999 editions. Increased page numbers and dividing claim management and dispute resolution into two separate clauses are the visible signs of it. The FIDIC Conditions of Contract for Construction 2017 includes“Clause 20: Employer's and Contractor's Claims”and“Clause 21: Disputes and Arbitration”instead of 1999 version of FIDIC Contracts'“Clause 20: Claims, Disputes and Arbitration”. Also, some relevant terms are defined in the new suite of FIDIC contracts. Although main claim management and dispute resolution procedures are essentially similar, there are certain expansions in the relevant processes such as the Engineer's duties. According to the new Sub-Clause 3.7, the Engineer has an obligation to act neutrally between the Parties when carrying out his duties under this Sub-Clause and the Sub-Clause imposes a more detailed procedure as well as additional time limits on the Engineer when agreeing or determining any matter or claim. The Employer is also subjected to well-known 28-day time bar of notification of claims and some other time bars are changed. Dispute Adjudication Board is now called Dispute Avoidance/Adjudication Board and the new board has a new role in avoiding disputes. This new role aims resolving conflicts before they become major issues between parties and therefore avoiding extra costs for both parties. While the time-bar for the fully detailed claim has increased to 84 days from 42 days, the period for amicable settlement is reduced from 56 days to 28 days. The claiming party has a right to justify the late submission of a claim in the fully detailed claim even the Engineer issues a notice stating the claim has been time-barred. FIDIC 2017 Edition also introduced BIM to FIDIC contracts of the first time. Therefore, adoption of BIM in the New Suite was also evaluated. BIM was included in special provisions rather than general conditions. There are three crucial aspects of BIM implementation in FIDIC 2017 as the BIM Protocol, the BIM Execution Plan and the BIM Manager. In the last stage, an expert survey was conducted with experienced contract administration professionals in the industry. The participants have 22 years of industry experience and 15 years of contract administration experience on average. There were 13 questions totally and 6 of them were defining the background of the experts while 7 of them were used to analyze their opinions about the new suite of FIDIC contracts. The experts agreed on the changed and the increased role of the Engineer and that the changes in the claim management and dispute resolution mechanisms are quite significant. They also mention there are much more detailed procedures regarding notices, correspondence and claims and dispute resolution requires more detailed contract administration. The introduction of“5%”rate in cost plus profit arrangements and symmetrical claim procedures are some of the new additions. An expert states that the design cost in variation orders may be claimed by the Contractor and this may result in disputes. Force majeure replaced with exceptional event, separate notice submission and Contractor's general obligations (Fitness for purpose) are other critical changes mentioned by the experts. The participants mentioned positive aspects of FIDIC 2017 as symmetrical claim procedures, the Engineer's neutrality, increased time limit for fully detailed claim (42 to 84 days), the distinction between a claim and a dispute, DAB advice clause, entitlement to an EoT by the Contractor if a delay is caused by an increase of more than 10% of estimated profit. On the other hand, experts think more detailed procedures and new time-bars, reduced time limit for amicable settlement (56 to 28 days), possible increasing time and cost by dispute avoidance function, new obligations for the Employer and the Engineer may have negative impacts in terms of increased workload and cost regarding contract administration. They generally expect the new suite of FIDIC contracts will be beneficial to practice. However, they underlined the need for a better understanding of the new contracts. Most of the experts also expressed that it will take approximately 5 years for adaptation of the industry to the New Suite. It is expected that financial institutions will lead to this change by urging the parties to use 2017 editions. The main contributions of this study is a detailed overview of claim management and dispute resolution procedures in the last two editions of FIDIC contracts highlighting the significant changes for the parties. Visual manuals have been prepared for the sector professionals to ease the understanding of the new processes, important milestones and time-bars. Also, the potential positive and negative impacts of the New Suite have been evaluated with the help of the experts and it is hoped that the study will guide the contract professionals through this important adaptation process.