The consistency of sight distance on rural single carriageways
İki şeritli bölünmemiş yollarda görüş mesafesi sürekliliğinin yol güvenliğine etkisi
- Tez No: 349703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
İki şeritli bölünmemiş yollarda geometrik tasarım sürekliliğinin yol güvenliğini etkilediği uluslararası araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Yol tasarım elemanlarından biri olan görüş mesafesinin ise sürücülerin hızını ve sürüş güvenliğini etkilediği de kaçınılmaz bir gerçektir. Bu çalışma kapsamında, iki şeritli bölünmemiş yollarda görüş mesafesi sürekliliği ile yol güvenliği arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için ise çalışma başlıca iki bölümde değerlendirilmiştir.İlk olarak, bu araştırma kapsamında seçilen yolun geometrik karakteristikleri belirlenmiş, üç boyutlu yol ekseni üzerinde belirli aralıklarla görüş mesafesi ölçümleri yapılmış ve bu ölçümlere dayanarak seçilen yolun görüş mesafesinin sürekliliği her iki yön için de ayrı ayrı incelenmiştir. Bu bölümdeki çalışmanın tamamında 12d Model mühendislik programı kullanılmış olup, yatay ve düşey eksen tespit edilirken dijital haritalardan da yararlanılmıştır.İkinci olarak, bir önceki bölümde analiz edilen görüş mesafesi sürekliliği, seçilen yola ait trafik kazası kayıtları ile karşılaştırılmıştır. Bahsedilen kaza kayıtları son 3 yıla ait veriler olup birçok detay bilgi içermesine rağmen, yalnızca araç yönüne göre gruplandırılmış ve başka herhangi bir sınıflandırma yapılmadan bütün kaza kayıtları bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Kilometre artışı bazında incelenen görüş mesafesi sürekliliği ile karşılaştırabilmek için kaza raporunda mevcut yerel kaza koordinatları 12d Model ekranına işlenmiş ve seçilen yol üzerindeki kilometreleri belirlenmiştir. Akabinde, görüş mesafesi sürekliliği ve kaza kayıtları kilometre bazında karşılaştırılmış ve kazaların görüş mesafesi sürekliliği ile ilişkisi irdelenmiştir. İnceleme sonucunda kazaların çoğunlukla yolun görüş mesafesi açısından süreksiz olan kısımlarında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, görüş mesafesi sürekliliği ile yol güvenliği arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
International research has established links between the safety of undesigned rural single carriageway roads and the consistency of certain of their alignment characteristics. One characteristic that is believed to be a strong predictor of drivers? choice of speed and safety is forward visibility. The main aim of this paper was to explore the relationship between consistency of sight distance and accident frequency. To achieve this purpose, two main objectives were driven.The first objective was to determine the road characteristics including horizontal alignment and tangents, and to automate the process of collecting visibility data, and then analyzed the consistency of sight distance along the selected string. Digital maps and 12d Model design software were used to determine the road characteristics and sight distance was calculated along the string via 12d Model. Then, consistency of sight distance was examined for both forward and reverse directions by chainage approach method.The second objective was to compare the consistency of sight distance with accident records through the road. Firstly, accident data which show accident records of the last 3 years for the selected road were analyzed and all accident records were considered in this research. Accident data were only grouped in regard to vehicle directions. Then, accident locations were cited according to the local coordinates on 12d Model screen to determine their chainage information on the selected road. Then, consistency of sight distance and accident data were both analyzed to find out their relationship. According to the results, accidents mostly occurred on the locations which have considerable inconsistencies in sight distance. This confirms that there is a negative relationship between consistency of sight distance and accident rates.