Prefabrike özel bir kolon-kiriş birleşimi ve bu birleşimlerde enerji yoğaltacak alaşımlar
A special precast beam-column connection and energy dissipative alloys for this connection
- Tez No: 349707
- Danışmanlar: PROF. DR. H. FARUK KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Esas itibariyle bütünler nitelikteki iki konuyu kapsayan bu çalışmanın ilk bölümü, prefabrike yapı sistemlerde kullanılan bir konut tipi kolon - kiriş birleşim detayının deneysel ve kuramsal olarak incelenmesinden oluşmaktadır. Deneysel bölümde, mevcut bir prefabrike yapı örneğinden alınmış birbirine özdeş 1/1 ölçekli dört deney numunesinin, laboratuarda tek yönlü artan yani monotonik ve iki yönlü değişken yatay yükler etkisindeki deneyleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar basit yapısal modellerin çözümlenmesiyle kuramsal açıdan karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise şekil bellek etkisi ve süper elastik davranış kavramları ve malzeme yapıları üzerinde durulmuş, seçilen tek yönlü bir alaşımın sönümleyici olarak kullanıldığı bir birleşim kuramsal olarak incelenmiştir. Döşemenin çekmede ve basınçta olduğu her iki durum için, kuramsal sonuçların deneysel sonuçlara çok yakın olduğu görülmüştür. Şekil bellekli alaşımların yapıların depremden yalıtılmasında kullanılabilecek bir malzeme olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which consists of two complementary topics, the earthquake behaviour of a precast beam-column connection has been investigated in experimental and analytical manner. In the experimental part of the work four 1/1 scale, identical beam-column specimens have been tested in the laboratory. The obtained results have been compared through analysis of simple structural models in terms of analytical perspective. The second major topic of this work is related to the shape memory effect and super elastic behaviour of special alloy which could be used in a connection for energy absorption. It has been observed that the analytical results are close to the experimental results for both condition of slab in tension and compression. Shape memory alloys were confirmed available material to insulating buildings from earthquake.